Grijanje na pelet

Savjeti kako da vaš život učinite boljim

Moderator: Alley of Illusions

Re: Kvalitet i cijene peleta

Postby Filter » Thu Feb 14, 2013 1:24 pm

Karabaja wrote:Koje pelete koristite, koja im je nabavna cijena po toni i kako ste zadovoljni istim?
Ja koristim nemilski pelet, 275 KM/tona ( 67 vreća), i nije tako loš jedino mi se ne sviđa što ostaju u pepeljari nesagorjeli dijelovi u obliku taline a što kasnije onemogućava normalano paljenje peleta tj.uopšte ga ne upali nego napuni posudu peletom i peć se ugasi. To zahtjeva svakodnevni obilazak peći i čišćenje pepljare. Koristio sam i gračanički pelet Trgovir plaćao ga 350 KM/tona i isti problem sam imao.

pokusaj podici temperaturu vode na 70C i regulisati zagrijanost prostorija termoventilima.
to mi se dogodilo par puta... jednom kad sam spustio temp vode u kotlu (malo se igrao sa parametrima)
i drugi put kad sam trehnuo vrecu u kojoj je bio vlazan pelet. procurila garaza...jbga.

placam po paleti (67 vreca, 250 -260) i ove godine nisam bas zadovoljan, previse pepela, pojavila se ova talina. ne predstavlja neki aman, problem, ali je pozeljno svaki 2-3 dan isprazniti pepeljaru. pelet je "vladrag", mokro-pale

previse pepela je kad se popne za jos jednu visinu lugare. (nekih 1-12cm od dna) cistim i dalje jednom sedmicno, ali moze i rjedje. kad sam koristio FISov tad sam mogao komotno 2 sedmice da ne otvorim vratanca... idemo dalje :) trazimo najbolji

...malo ljudi je uopste zainteresovano da podijeli konkretna iskustva :roll:
Z
Filter

Re: Grijanje na pelet

Postby madner » Thu Feb 14, 2013 1:43 pm

Pa dobro, malo nas ima to grijanje :D

Kontam sada koliko je jeftiniji ugalj a koliko ima vise posla.
"You French fight for money, while we British fight for honour." "Sir, a man fights for what he lacks the most.
madner

Postby Filter » Thu Feb 14, 2013 1:47 pm

madner wrote:Pa dobro, malo nas ima to grijanje :D

a ne pricas da si i ti u tome :evil: ja konto, da po obicaju slazes kajle :D :D

de pricaj, od koga nabavljas brabonjke? i koliko KMica?
Z
Filter

Postby madner » Thu Feb 14, 2013 1:58 pm

Ja imam ugalj, ali racunam sada na ovim vasim primjerima da li bi se isplatilo preci. Cistiti jednom sedmicno = zvuci jako primamljivo. :D

Ovo za grijanje sto sam kajliso nema veze sa vrstom goriva.
"You French fight for money, while we British fight for honour." "Sir, a man fights for what he lacks the most.
madner

Postby Filter » Thu Feb 14, 2013 2:07 pm

madner wrote:Ja imam ugalj, ali racunam sada na ovim vasim primjerima da li bi se isplatilo preci. Cistiti jednom sedmicno = zvuci jako primamljivo. :D

novac je na strani cumura. u startu si bolji za cijenu kotla + godisnje makar 300KM razlike u cijeni goriva...
Z
Filter

Postby madner » Thu Feb 14, 2013 2:18 pm

Mah tesko je usporediti jer ne grije svako isto.

Koliko tona si uzeo za kucu od 160 kvadrata?
madner

Postby Karabaja » Thu Feb 14, 2013 2:45 pm

Ja sam na pelete počeo da se grijem negdje oko 15.12.2012 godine, grijem nekih 150-160 kvadrata oko 10 sati dnevno, potrošio sam nešto manje od dvije tone peleta ( od 1800 do 1900 Kg) do danas 14. 02. 2013. U prosjeku dvije vreće dan ili 3 kg na sat. Po svemu ovome bih trebao biti zadovoljan međutim moja peć je prejaka za ovu kvadraturu ( 50 kw) i to mi je najveći problem i mislim da bih sa manjom peći (25 kw) trebao imati još manju potrošnju. Da li sam u pravu?
Karabaja

Postby Filter » Thu Feb 14, 2013 2:52 pm

madner wrote:Mah tesko je usporediti jer ne grije svako isto.

Koliko tona si uzeo za kucu od 160 kvadrata?

7 tona :roll: :D :D
Z
Filter

Postby Karabaja » Thu Feb 14, 2013 2:54 pm

Filter wrote:
madner wrote:Ja imam ugalj, ali racunam sada na ovim vasim primjerima da li bi se isplatilo preci. Cistiti jednom sedmicno = zvuci jako primamljivo. :D

novac je na strani cumura. u startu si bolji za cijenu kotla + godisnje makar 300KM razlike u cijeni goriva...

Ko je osjetio blagodeti Peleta bez obzira na razliku u cijeni nikad ugalj u dvoriše neće unijeti.
Karabaja

Postby Filter » Thu Feb 14, 2013 2:59 pm

Karabaja wrote:Ja sam na pelete počeo da se grijem negdje oko 15.12.2012 godine, grijem nekih 150-160 kvadrata oko 10 sati dnevno, potrošio sam nešto manje od dvije tone peleta ( od 1800 do 1900 Kg) do danas 14. 02. 2013. U prosjeku dvije vreće dan ili 3 kg na sat. Po svemu ovome bih trebao biti zadovoljan međutim moja peć je prejaka za ovu kvadraturu ( 50 kw) i to mi je najveći problem i mislim da bih sa manjom peći (25 kw) trebao imati još manju potrošnju. Da li sam u pravu?

ja isto toliko trosim sa kotlom od 25kw. vjerovatno je sve individualno, i zavisi od milion faktora.
ali to kod tebe je definitivno prevelika mrcina

Karabaja wrote:Ko je osjetio blagodeti Peleta bez obzira na razliku u cijeni nikad ugalj u dvoriše neće unijeti.

:D :D tacno tako
Z
Filter

Postby Karabaja » Thu Feb 14, 2013 3:05 pm

ja isto toliko trosim sa kotlom od 25kw. vjerovatno je sve individualno, i zavisi od milion faktora.

Koliko ti sati peć radi u toku dana ?
Karabaja

Postby Filter » Thu Feb 14, 2013 3:15 pm

Karabaja wrote:ja isto toliko trosim sa kotlom od 25kw. vjerovatno je sve individualno, i zavisi od milion faktora.

Koliko ti sati peć radi u toku dana ?

dvokratno 5-9 i 13-22... mada i to je promjenjljivo. recimo da je ovo standard
Z
Filter

Postby Karabaja » Thu Feb 14, 2013 3:32 pm

Filter wrote:

To znači da ti u toku dana peć radi 13 sati na temperaturi od 67 C u kotlu i trošiš manje ili više od dvije vreće u tom terminu ( izvini na ovolikom broju pitanja upravo sam u fazi zamjene peći za manju od 25 kw kao tvoja pa moram da utvrdim da li mi se to isplati ili ne). Kolika ti je potrošnja po satu. :roll:
Karabaja

Postby Filter » Thu Feb 14, 2013 3:48 pm

Karabaja wrote:
Filter wrote:

To znači da ti u toku dana peć radi 13 sati na temperaturi od 67 C u kotlu i trošiš manje ili više od dvije vreće u tom terminu ( izvini na ovolikom broju pitanja upravo sam u fazi zamjene peći za manju od 25 kw kao tvoja pa moram da utvrdim da li mi se to isplati ili ne). Kolika ti je potrošnja po satu. :roll:

ma kontam sta i sto pitas. potrosnja zavisi od vanjske temperature. ali se krece oko 2-2,5 vreca.
ako je vani plus +3 bice do dvije vrece... kotao ima svoj tempo i manje ne moze.
ali cijenim da tvoj moze potegnuti momacki, ako ga pustis da mahnita.

fakat je tu previse faktora, da mozes tek tako usporedjivati situaciju. sacekaj kolegu hemela, pogledaj kakva je situacija kod njega.

evo malo tudjih prica
http://www.forum.hr/showthread.php?t=337601
Z
Filter

Postby Karabaja » Thu Feb 14, 2013 4:23 pm

Redovno pratim i hrvtski forum. Kod mene u danima kada je minus i radi od 7 i 30 do 22 sata uzme 3 vreće glat. Koliko vidim kod tebe je to maximalno 2,5 vreća na dan i to je već bolje nego kod mene. Znam da potrošnja zavisi od mnogih faktora ali samo na ovaj način mogu doći do željenih informacija.
Karabaja

Postby Filter » Thu Feb 14, 2013 4:35 pm

Karabaja wrote:Redovno pratim i hrvtski forum. Kod mene u danima kada je minus i radi od 7 i 30 do 22 sata uzme 3 vreće glat. Koliko vidim kod tebe je to maximalno 2,5 vreća na dan i to je već bolje nego kod mene. Znam da potrošnja zavisi od mnogih faktora ali samo na ovaj način mogu doći do željenih informacija.

isto kao i ja :D
Z
Filter

Postby Hemel » Thu Feb 14, 2013 8:45 pm

To je minimalna potrosnja i ne moze manje. :-) Jedino off tada ne trosi nikako. :D

@Karabaja, nemoj sada da ides iz krajnosti u krajnost pa ako ti je taj kotao od 50 kw a trebas manji, ti bi odmah prepolovio na 25 kw. :-) Dobro razmisli prije nego sto odlucis mijenjati jer oni imaju i kotlove od 25, 30, 40 kw. Ako se planiras prosirivati ili prikljucivati nesto jos na taj sistem neka i ostane taj kotao.
Ludaci su najštetniji lopovi, ukradu vam raspoloženje i vrijeme. - Gete
Hemel

Postby Karabaja » Thu Feb 14, 2013 9:14 pm

Hemel wrote:To je minimalna potrosnja i ne moze manje. :-) Jedino off tada ne trosi nikako. :D

@Karabaja, nemoj sada da ides iz krajnosti u krajnost pa ako ti je taj kotao od 50 kw a trebas manji, ti bi odmah prepolovio na 25 kw. :-) Dobro razmisli prije nego sto odlucis mijenjati jer oni imaju i kotlove od 25, 30, 40 kw. Ako se planiras prosirivati ili prikljucivati nesto jos na taj sistem neka i ostane taj kotao.

Zato se i raspitujem, koji ti kotao imaš i kako ide kod tebe sa potrošnjom?
Nemam namjeru proširivati, ukupna površina grijanja mi je 185 kvadrata a trenutno grijem 150 kvadrata. Po onome kako sam odradio izolaciju i površinu koju grijem kažu da bi i 25 kw bilo previše.
Karabaja

Postby Hemel » Thu Feb 14, 2013 11:03 pm

Karabaja wrote:
Hemel wrote:To je minimalna potrosnja i ne moze manje. :-) Jedino off tada ne trosi nikako. :D

Zato se i raspitujem, koji ti kotao imaš i kako ide kod tebe sa potrošnjom?
Nemam namjeru proširivati, ukupna površina grijanja mi je 185 kvadrata a trenutno grijem 150 kvadrata. Po onome kako sam odradio izolaciju i površinu koju grijem kažu da bi i 25 kw bilo previše.

Ja imam Termoflux 30 kw i potrosnja je ista kao i kod vas. Na rezimu odrzavanja temperature potrosi 2-3 vrece za 24 sata pa sam je morao gasiti kada nije hladno. I ja je koristim prvu godinu i bilo je tu mnogo eksperimentisanja ali na kraju ne moze manje. Tako je kako je. Kod mene je nekih 180 m2 neizolovane kuce (siporeks) i planiram ove godine raditi fasadu. Ne grijem svu kucu na 24 stepena. Termostatski ventili podeseni za svaku prostoriju.
Pelet mi je Trgovir Gracanica i samo sam jednom imao malo one sljake ali to je bilo u onoj fazi eksperimentisanja kada sam snizio temperaturu kotla i nije doslo do izgaranja. Pepeo je kao puder sivkaste boje (a upravo takav i treba da bude). Cistio sam nakon nekih 150 kg spaljenog pepela i imao sam malo vise od one lugare pepela. Ne znam je li to malo ili previse ali tako je sa ovim peletom.
Ludaci su najštetniji lopovi, ukradu vam raspoloženje i vrijeme. - Gete
Hemel

Postby Karabaja » Thu Feb 14, 2013 11:17 pm

Da li to znači da kada radi neprekidno 24 sata potroši 2-3 vreće?
Koliko potroši ako radi samo danju npr od 7 do 22 sata?
Karabaja

PreviousNext

Return to Umijeće življenja