Grijanje na pelet

Savjeti kako da vaš život učinite boljim

Moderator: Alley of Illusions

Testiranje

Postby Karabaja » Sat Feb 23, 2013 10:46 pm

Test Termoflux Peling 25 KW ECO
Dnevna temperatura do 6*C, u kući postignuta i održavana temperatura od 23*C, neko vrijeme i 24*C, početna jutarnja temperatura bila 22*C
Veći dio dana sam proveo prateći rad nove peći.
I. Dio
Jutarnji rad
-Zadata temperatura vode u kotlu 65*C ( zatečena temperatura vode u kotlu do 30*C nisam baš siguran)
- Način rada odabranio MODULACIJA
- Mješni ventili; postavljanje u razne položaje
- Radila 5 sati i 30 minuta
- Potrošnja 17,5 kg ili 3,18 kg/h ( Nisam vjerovao , još malo pa ko stara od 50 kw)
Pauza u radu peći iznosila 3 sata.
II. Dio
Popodnevni rad:
- Zadata temperatura vode u kotlu 80*C ( zatečena temperatura vode u kotlu 39*C)
- Način rada odabrano KONSTANTNO, zadata snaga u P10 ( ima raspon od 1-10)
- Kada je prvi put postigla zadanu temperaturu od 80* nije se tu zadržala nego je nastavila do 85*C da bi se nakon toga ugasila i ponovo pokrenula, to se desilo još jednom u poslije toga.
- Mješni ventili postavljeni između 1/3 i 1/2 ( bliže 1/3)
- Radila 5 sati
- Potrošnja 9 kg ili 1,8 kg/h
Zanimljivo:
- termostat peći pokrenuo pumpe tek na 70*C
- raspon temperature kod peći 60-80*C, što me iznenadilo, stari model 55-85*C
- pelet Nemila
Karabaja

Re: Grijanje na pelet

Postby Hemel » Sun Feb 24, 2013 8:05 pm

Po ovome ispadne da sam bio u pravu kada sam ti rekao da dignes zadanu temperaturu.
Kako vidim u drugom dijelu kotao je radio u punoj snazi.
Ovo sto nije iskljucio na 80^C je vjerovatno zato sto je dobio signal na 80 i u procesu zaustavljanja postigao 85*C.

Koliko dugo je bio ugasen i sta se tada desava? Je li pumpe rade a on ne uzima pelet ili...?

Opet mislim da bi serviser mogao jos jednom da pregleda postavke.

Sto se tice potrosnje u drugom dijelu, to je skoro pa idealna odnosno najmanja. (1,12-5,5 kg/h)
Ludaci su najštetniji lopovi, ukradu vam raspoloženje i vrijeme. - Gete
Hemel

Postby Karabaja » Sun Feb 24, 2013 11:46 pm

Po meni je problem za ovu temperaturu od 80*C za vanjsku temperaturu u plusu. Desilo mi se jednostavno da je peć automatski ugašena jer je prefurala dozvoljenu temperaturu.
Sutra, ponedjeljak, idem sa zadatom temperaturom od 65*C pa da vidim kakva će potrošnja biti. Neću ništa mijenjati , staviću MODULACIJU kao način rada.
Karabaja

Postby Filter » Mon Feb 25, 2013 11:28 am

pise tip, na slicnoj temi na klix-u ...
"Sad za 1-2 mjesc trebaju da izbace novu elektroniku koja je u testnoj fazi i tako su mi rekli kod njih u firmi da će se moći naknodno ugradjivati i na starije kotlove. Ova sadašnja elektronika ne podržava gašenje peći kad postigne zadatu temp. već i dalje uzima pelet radi navodnog održavanja temp. al mislim da je to samo bacanje peleta i to sad moraju da riješe da bi smanjili potrošnju. Jer kad vidim kod komšije ima 35 kw Kovan ne troši dnevno ni 2 vreće a u kući ludnica 25 u dnevnom, al kod njega čim postigne temp. peć se automatski gasi i nakon možda 1-2h ponovo se sama upali i to naravno smanjuje potrošnju. Kako ono kažu kap po kap prelije čašu, a tako i sa peletom malo po malo(navodno odrđavanje temp.) odoše 2-3 vreće na dan i to je barem po mom mišljenju za kotao od 25kw previše. Ali eto ja se nadam da će to sada riješiti sa novom elektronikom koja je u fazi testiranja i kako oni trvrde to će i potrošnju smanjiti." ...

kad sam pricao sa monterom prije par godina, cijena elektronike je bila oko 200KMica...
Z
Filter

Postby Karabaja » Mon Feb 25, 2013 1:13 pm

Filter wrote:pise tip, na slicnoj temi na klix-u ...
" Jer kad vidim kod komšije ima 35 kw Kovan ne troši dnevno ni 2 vreće a u kući ludnica 25 u dnevnom, al kod njega čim postigne temp. peć se automatski gasi i nakon možda 1-2h ponovo se sama upali i to naravno smanjuje potrošnju. Kako ono kažu kap po kap prelije čašu, a tako i sa peletom malo po malo(navodno odrđavanje temp.) odoše 2-3 vreće na dan i to je barem po mom mišljenju za kotao od 25kw previše. Ali eto ja se nadam da će to sada riješiti sa novom elektronikom koja je u fazi testiranja i kako oni trvrde to će i potrošnju smanjiti." ...

Nije mi jasno kako peć može da napravi takvu pauzu u trajanju od 1-2h , jedino ako nema neku automatiku koja je povezana sa sobnim termostatom. I termoflux peći se gase ali to traje dotle dok temperatura vode ne padne u kotlu ispod 50*C kad započinju ponovni proces paljenja.
Karabaja

Postby Hemel » Mon Feb 25, 2013 2:54 pm

Karabaja wrote:
Filter wrote:pise tip, na slicnoj temi na klix-u ...
" Jer kad vidim kod komšije ima 35 kw Kovan ne troši dnevno ni 2 vreće a u kući ludnica 25 u dnevnom, al kod njega čim postigne temp. peć se automatski gasi i nakon možda 1-2h ponovo se sama upali i to naravno smanjuje potrošnju. Kako ono kažu kap po kap prelije čašu, a tako i sa peletom malo po malo(navodno odrđavanje temp.) odoše 2-3 vreće na dan i to je barem po mom mišljenju za kotao od 25kw previše. Ali eto ja se nadam da će to sada riješiti sa novom elektronikom koja je u fazi testiranja i kako oni trvrde to će i potrošnju smanjiti." ...

Nije mi jasno kako peć može da napravi takvu pauzu u trajanju od 1-2h , jedino ako nema neku automatiku koja je povezana sa sobnim termostatom. I termoflux peći se gase ali to traje dotle dok temperatura vode ne padne u kotlu ispod 50*C kad započinju ponovni proces paljenja.

Ako vani nije puno hladno a tvoj kotao dostigao 80*-85*C (kao sto je prije neki dan), koliko mu treba da se voda ohladi i da spadne na najnizu 50*c za ponovno zagrijavanje? To je otprilike taj period od 1-2h.
Radijatori vise ne primaju toplu vodu ili primaju jako malo, ta ista zagrijana voda se vraca u kotao, mijesa i ponovo salje...tako da su gubici temperature mali i logicno je da dolazi do sporog zahladjivanja vode u kotlu.
Hemel

Postby Karabaja » Mon Feb 25, 2013 10:33 pm

Peć 25 kw eco, malo rezultata o potrošnji.

Evo danas izvještaja o potrošnji:
- jutros:
zadata T kotla 65*C, miš ventil na 44-48 *C, radila 3 sata i 40 minuta
-potrošila 12 kg
-ili 3.4 kg/h
temperatura vode u kotlu bila jutros 19*C

popodne ista T kotla (zadata 65*) i miša 44-48*C
-radila 3 sata na T 65*C i potrošila 9 kg
ili 3,0 kg/h
zadnja dva sata radila na T 60*C ( smanjio temperaturu)
- za ova dva sata uzela 3,8 kg
1,9 kg/h
znači danas radila 8.4 sata
24 kg
2.9 kg/h

Temperatura u kući do 24*c dosezala. Termostat sobni isključen tj. nije spojen sa peći.
Po meni je ovo prevelika potrošnja za temperaturu od 5*C vanjsku
Karabaja

Postby Hemel » Mon Feb 25, 2013 11:09 pm

stelaj je :-) dok ne dobijes zadovoljavajucu potrosnju.
poslije si trosio manje zato sto su postignute temperature.

Kaze cigo ''U bre taman kravu navikao da nista ne jede a ona crche'' :D
Hemel

Postby Karabaja » Tue Feb 26, 2013 9:56 am

Hemel wrote:stelaj je :-) dok ne dobijes zadovoljavajucu potrosnju.
poslije si trosio manje zato sto su postignute temperature.

Kaze cigo ''U bre taman kravu navikao da nista ne jede a ona crche'' :D

Naravno lakše je krenuti od 66*C nego sa 30*C, ovdje sam ručno vratio na temperaturu kotla na 60*C
Problem malo ovdje predstavlja nemogućnost ulaska u setap da bi se izvršile neke korekcije doziranja, rada ventilatora.
Rad peći je bio neprekidano . Danas zovem servisera da vidim da li se neki parametri ipak mogu štimati. Takođe trebam spojiti peć na termostat sobni.
Kako si ti i da li si u krugove grijanja ubacio troputni ili četvoroputni ventil ( da li imaš elektro pogon na njima), imaš li sobni termostat ili pak imaš neki treći način regulacije sobne temperature.
Kakva je kod tebe situacija glede potrošnje , zadatih temperatura , koja temperatura ide prema kući???
FILTERU de i ti izbaci malo podataka :)
Karabaja

Postby Filter » Tue Feb 26, 2013 9:57 am

Karabaja wrote:Peć 25 kw eco, malo rezultata o potrošnji.

Evo danas izvještaja o potrošnji:
- jutros:
zadata T kotla 65*C, miš ventil na 44-48 *C, radila 3 sata i 40 minuta
-potrošila 12 kg
-ili 3.4 kg/h
temperatura vode u kotlu bila jutros 19*C

popodne ista T kotla (zadata 65*) i miša 44-48*C
-radila 3 sata na T 65*C i potrošila 9 kg
ili 3,0 kg/h
zadnja dva sata radila na T 60*C ( smanjio temperaturu)
- za ova dva sata uzela 3,8 kg
1,9 kg/h
znači danas radila 8.4 sata
24 kg
2.9 kg/h

Temperatura u kući do 24*c dosezala. Termostat sobni isključen tj. nije spojen sa peći.
Po meni je ovo prevelika potrošnja za temperaturu od 5*C vanjsku

taman dok sve istestiras... eto i ljeta :D :D sala mala :-D

ja sam imao jako lose rezultate sa potrosnjom kad sam zadao temperaturu kotla na 65C ili manje.
pozderalo pelet dok si rekao keks :roll: a nikakva razlika u temperaturi... i ostalo brdo sljake u pepeljari.
elem, sad je zadato na 70C i stavljeno na P3 rezim dok ne prebaci 55C, cim dodje do te temperature spustim je na P2 i ostavim da je tu odrzava. jucer je radila 15 sati i utrosak je 30 kila... meni mjera
Z
Filter

Postby Filter » Tue Feb 26, 2013 10:04 am

[quote="Karabaja"
FILTERU de i ti izbaci malo podataka :)[/quote]

:D :D pisem, pisem.
kod mene je sistem sa jednom pumpom, termo ventili na svim radijatorima.
bez ikakvih mis ventila i slicnih dodataka. termostat nije povezan sa peckom i njenu temperaturu ocitavam direktno sa njenog displeja. nikakvih komplikacija.
i ja sam trazio da mogu stimati setup pecke, ali mi je preporuceno da to ne barcem.... sto je mozda i pametno, da ne bude skuplja pita neg tepsija....
Z
Filter

Postby Karabaja » Tue Feb 26, 2013 10:59 am

I ja bih bio zadovoljan sa tom potrošnjom na 15 sati, međutim problem vidim u ručnom prebacivanju, bilo bi dobro kad bi ovaj tvoj sistem rada peći mogla da određuje automatika.
Šteta je što se ne može zadati način rada ( P1-P?) i iste uklopiti u ona dva termina u toku dana što se može naštima peć.
Npr.
Prvo paljenje: zadata temperatura 70*C program P3-P5
Drugo paljenje temp 70*C program P2 ( s tim da nema pauze između ova dva paljenja)
I ovime bismo riješili tvoj način kontrole temperature i potrošnje peleta.
Karabaja

Postby Filter » Tue Feb 26, 2013 12:05 pm

Karabaja wrote:I ja bih bio zadovoljan sa tom potrošnjom na 15 sati, međutim problem vidim u ručnom prebacivanju, bilo bi dobro kad bi ovaj tvoj sistem rada peći mogla da određuje automatika.
Šteta je što se ne može zadati način rada ( P1-P?) i iste uklopiti u ona dva termina u toku dana što se može naštima peć.
Npr.
Drugo paljenje temp 70*C program P2 ( s tim da nema pauze između ova dva paljenja)

jeste malo problematicno rucno prebacivanje :roll: ali, ima granapce u kuci (kcerka :-D ) pa ona seta mjesto mene :D :D
bilo bi idealno da se moze stimati i taj parametar, no ne moze :roll:
Z
Filter

Postby Hemel » Tue Feb 26, 2013 12:05 pm

Karabaja wrote:I ja bih bio zadovoljan sa tom potrošnjom na 15 sati, međutim problem vidim u ručnom prebacivanju, bilo bi dobro kad bi ovaj tvoj sistem rada peći mogla da određuje automatika.
Npr.

:-) :-)

Kada bi uradili elektroniku po nasim zeljama i zahtjevima ona bi bila veca od kotla.
Ne vidim u cemu je problem jednom prici kotlu i promijeniti parametre.

Dakle, ja imam novu pec 30kw sa jednom pumpom i troputnim misem koji najcesce drzim na pola a u prvoj fazi zagrijavanja okrenem skroz na toplu vodu. Nemam sobni termostat jer smatram da ce praviti vise zabune nego ovako. Ako ubacim sobni, zasto sam onda postavljao termostatske ventile. Znaci, sa ventilima na radijatoru odredjujem temperaturu za pojedine prostorije a ne sa termostatom iz jedne prostorije.

Ovo sto @Filter kaze je i po mome ispravno. Dizi temperaturu u kotlu.
Hemel

Postby Filter » Tue Feb 26, 2013 12:26 pm

Hemel wrote: Kada bi uradili elektroniku po nasim zeljama i zahtjevima ona bi bila veca od kotla.

:lol: :lol: :lol: tako sam i ja skontao. ne bi bila veca, ali bi kostala ko svetog petra kajgana :lol: :lol:
pa upade, pa bugovi :-) ja bi je garant sta zezno u prvih 10 dana, pa reset :-) :D :D
neka, hvala, lakse je prosetati piknut puljku
Z
Filter

Postby Karabaja » Tue Feb 26, 2013 3:39 pm

Novo. Jutros radila 5.5 sati na 60*C i potrošila 16 kg ili 2,9 kg/h.
Karabaja

Postby Hemel » Tue Feb 26, 2013 4:47 pm

Karabaja wrote:Novo. Jutros radila 5.5 sati na 60*C i potrošila 16 kg ili 2,9 kg/h.

probaj jos podici zadanu temperaturu na 65-70*C...probaj nista te ne kosta :D pa ces vidjeti
mislim da bi potrosnja bila manja...
Hemel

Postby Karabaja » Tue Feb 26, 2013 10:59 pm

Večeras je radila 5 sati i potrošila 13,2 kg peleti ili 2,6 kg/h. Temperatura u kući 25*C.
Vanjska temperatura oko 5*C
Peć radila na 60*C, program P4, izlazna temperatura prema kući podešena na mišu 40-42*C.
Za sutra sam podesio 60* i P3.

- Da li da sobni termostat spojim na peć ili pumpe ( proizvođač predvidio spajanje na plamenik)?
ili da još smanjim izlaznu temperaturu na miševima?
Danas prosjek potrošnje 2,75 kg/h.
Karabaja

Postby Hemel » Wed Feb 27, 2013 12:19 pm

Karabaja wrote:Večeras je radila 5 sati i potrošila 13,2 kg peleti ili 2,6 kg/h. Temperatura u kući 25*C.
Vanjska temperatura oko 5*C
Peć radila na 60*C, program P4, izlazna temperatura prema kući podešena na mišu 40-42*C.
Za sutra sam podesio 60* i P3.

- Da li da sobni termostat spojim na peć ili pumpe ( proizvođač predvidio spajanje na plamenik)?
ili da još smanjim izlaznu temperaturu na miševima?
Danas prosjek potrošnje 2,75 kg/h.

Posto vani nije puno hladno, probaj smanjiti temperaturu na misevima. Manje ce ti tople vode ici prema radijatorima a visak tole vode ponovo se vraca u kotao na ''neznatno'' dogrijavanje. Probaj pa ces vidjeti. Ima tu logike ako vodu od 60*C saljes do misa i ponovo vracas u kotao ona je jako malo temperature izgubila i ne treba joj mnogo za dogrijavanje.
Hemel

Postby Karabaja » Wed Feb 27, 2013 2:57 pm

Jutros radila 5 sati na P3, temperatura kotla 60*C, na miš ventilu podešeno na 38-40*C, u kući 24*C, vanjska 6*C, potrošila 11 kg, ili 2.2 kg/H

popodne idem sve isto samo P2.
Karabaja

PreviousNext

Return to Umijeće življenja