Grijanje na pelet

Savjeti kako da vaš život učinite boljim

Re: Grijanje na pelet

Postby Filter » Thu Jun 06, 2013 8:09 am

Buffalo Hill wrote:za sta start? za koristenje peleti ili za proizvodnju ?

za koristenje. bez konzumenata dzaba ti proizvodnja.
Z
Filter

Postby pelet » Fri Sep 13, 2013 9:57 pm

Imal peleta kod Karabaje i koja je cijena sa prevozom ili bez???
pelet

Postby Buffalo Hill » Sat Sep 14, 2013 6:17 pm

Izgleda da je @karabaja negdje u sumi pa nema konekcije.. pila drva za peleta :D:
Buffalo Hill

Postby pelet » Sat Sep 14, 2013 9:47 pm

:) moguće.. Jel ko probao taj pelet??
pelet

Postby Buffalo Hill » Sat Sep 14, 2013 10:48 pm

ja nisam :D ..
kod naske je sad solarno jako popularno :D ali su mi ovi iz kontinenta jako falili pelet: te ekonomika, te svasta nesta .. investicija je svakako rentabilna al treba dobro prokontat lokalne cijene opreme, peleta, te ponudu, probleme oko nabavke, dostave itd
Buffalo Hill

Postby pelet » Sat Sep 21, 2013 7:13 am

Karabaja se ne javlja. Sigurno poslovi sa proizvodnjom peleta dobro idu :) Volio bih bar par vreća uzeti za probu i naravno ako bude ok za iduću sezonu bi par tona!!!
pelet

Postby Karabaja » Sun Sep 29, 2013 9:08 pm

Evo i Karabaje, proizvodnja ide dobro kao i prodaja , trenutno je potražnja veća od ponude i isključivo radimo po narudžbama. Pozovi kad budeš u Zenici da ti dam vreću na probu. 061108600 :run:
Karabaja

Postby pelet » Tue Oct 01, 2013 7:44 pm

U nedelju sam prolazio,e da sam znao svratio bi... Gdje si tačno u Zenici??
pelet

Postby zidane » Wed Oct 09, 2013 12:15 pm

Zelim da uvedem centralno grijanje na pelet.Zivim u stanu od 70 m2 u zgradi koja je kamena debljine zidova 60 cm, otvori su mi PVC sa 6 komora i prilicno je topao stan.Mozeli mi neko reci kakvu pec da kupim i koliko bi otprilike potrosio peleta za jednu sezonu.I kolike su cijene tih peci.
zidane

Postby Karabaja » Wed Oct 09, 2013 8:29 pm

Za ovu kvadraturu neki kamin npr termoflux INTERIO 14 Kw mada je i to previše za tu kvadraturu ili EKOLINE kamin 11 kW :ping: , potrošnja umnogome zavisi od kvaliteta izolacije, željene temperature u prostoru, dužine trajanja grijanja u toku dana , kvalitete peleta itd mislim da bi 3 tone bile kapak.
Karabaja

Postby zidane » Wed Oct 09, 2013 9:14 pm

Hvala karabaja, a reci mi koja je cijena peleta?
zidane

Postby Filter » Thu Oct 10, 2013 6:30 am

karabaja ziv :shock: :lol: :lol:

pozdrav druze vrijedni :-D
Z
Filter

Postby Karabaja » Fri Oct 11, 2013 6:39 am

PozdravFilteru, cijena peleta je trenutno 300 KM, međutim radimo samo narudžbe koje smo preuzeli. :ping:
Karabaja

Postby Buffalo Hill » Fri Oct 11, 2013 6:41 am

Karabaja wrote:PozdravFilteru, cijena peleta je trenutno 300 KM, međutim radimo samo narudžbe koje smo preuzeli. :ping:

jel sleper 300 km :D :D
Buffalo Hill

Postby Filter » Fri Oct 11, 2013 6:47 am

Karabaja wrote:PozdravFilteru, cijena peleta je trenutno 300 KM, međutim radimo samo narudžbe koje smo preuzeli. :ping:

:thup:
samo vintaj :-D
Z
Filter

Postby senadd » Mon Nov 25, 2013 9:57 pm

Da se i ja uključim u temu, uzeo ovu zimu kotao thermoflux 25kw, 4 tone peleta i lagano se uhodavam.
Ono što je žalosno je da u Mostaru nema skoro nigdje peleta u ponudi, nakon mjesec i pol potrage, kupio kod preprodavca bugojanski pelet za 390KM po toni, 3 tone i još iz Teslića jednu tonu za 350KM. Preskupo znam ali nisam imao izbora.
Grijem kuću od cca 100 kvadrata + protočni bojler 80l, bez izolacije, stara gradnja, elementi, otvori prilično loši, pa očekujem solidnu potrošnju ali se nadam da će ostati ispod 30kg dnevno.
Kotao je spojen na termostat, gasi kad postigne temperaturu, i opet pali kad padne pa temp varira od 21-24 stepena.
Temperatura kotla je podešena na 65', na znam da li da je podignem malo, ponekad ostane i one uljepljene mase u ložištu, ali ne uvijek.
Ako neko ima savjet, hvala mu unaprijed.
senadd

Postby Filter » Tue Nov 26, 2013 10:46 am

senadd wrote:Da se i ja uključim u temu, uzeo ovu zimu kotao thermoflux 25kw, 4 tone peleta i lagano se uhodavam.
Ono što je žalosno je da u Mostaru nema skoro nigdje peleta u ponudi, nakon mjesec i pol potrage, kupio kod preprodavca bugojanski pelet za 390KM po toni, 3 tone i još iz Teslića jednu tonu za 350KM. Preskupo znam ali nisam imao izbora.
Grijem kuću od cca 100 kvadrata + protočni bojler 80l, bez izolacije, stara gradnja, elementi, otvori prilično loši, pa očekujem solidnu potrošnju ali se nadam da će ostati ispod 30kg dnevno.
Kotao je spojen na termostat, gasi kad postigne temperaturu, i opet pali kad padne pa temp varira od 21-24 stepena.
Temperatura kotla je podešena na 65', na znam da li da je podignem malo, ponekad ostane i one uljepljene mase u ložištu, ali ne uvijek.
Ako neko ima savjet, hvala mu unaprijed.

ehem... isti kotao, isti bojler, stara gradnja, stolarija polovicno losa, ali skoro duplo veca kvadratura.
otprilike se potrosi 6 tona po sezoni. meni je kotao postavljen na 70C i na trecem programu (P3)
ta "ulijepljena" masa je od losijeg peleta ili je pelet malo vlazniji.
istresaj "pepeljaru" (ona okrugla casa, gdje sagorijeva pelet) povremeno i ne bi trebalo biti vecih problema :)
ja sam sad uradio update softvera i kontrolne ploce, pa cemo da vidimo kako fercera.
Z
Filter

Postby senadd » Tue Nov 26, 2013 5:46 pm

Filter wrote:
ehem... isti kotao, isti bojler, stara gradnja, stolarija polovicno losa, ali skoro duplo veca kvadratura.
otprilike se potrosi 6 tona po sezoni. meni je kotao postavljen na 70C i na trecem programu (P3)
istresaj "pepeljaru" (ona okrugla casa, gdje sagorijeva pelet) povremeno i ne bi trebalo biti vecih problema :)
ja sam sad uradio update softvera i kontrolne ploce, pa cemo da vidimo kako fercera.

eto ga, hvala na odgovoru, i ja sam svoju danas digao na 70' jer ja zahladnilo opasno.
Samo mi nije jasno kako svo spominjete P1..P2...P3 itd. Ja nemam te programe, ili je drugačije postavljena. Kod mene je aktivirana modulacija, znači peć radi na snazi 5 dok ne postigne zadatu i onda lagano slabi na snagu 1-2,kako kad, i istaje tako dok je termostat ne ugasi potpuno.
Da je ograničim na snagu 3, ne bi postigla zadatu temperaturu zadugo,tako bar mislim.
Pepeljaru čistim svaki dan, juče npr nije bilo ostataka, nekad je mozda pelet vlažniji,ko zna...
senadd

Postby Filter » Wed Nov 27, 2013 9:51 am

senadd wrote:
Filter wrote:

eto ga, hvala na odgovoru, i ja sam svoju danas digao na 70' jer ja zahladnilo opasno.
Samo mi nije jasno kako svo spominjete P1..P2...P3 itd. Ja nemam te programe, ili je drugačije postavljena. Kod mene je aktivirana modulacija, znači peć radi na snazi 5 dok ne postigne zadatu i onda lagano slabi na snagu 1-2,kako kad, i istaje tako dok je termostat ne ugasi potpuno.
Da je ograničim na snagu 3, ne bi postigla zadatu temperaturu zadugo,tako bar mislim.
Pepeljaru čistim svaki dan, juče npr nije bilo ostataka, nekad je mozda pelet vlažniji,ko zna...

eh to, to je to :D: to ti je program 5, iliti puna snaga pecke, 25kW. ja sam prije bio bez termostata, jbga starija varijanta programa i nije se mogao sobni termostat nakaciti. tako da sam potrosnju i zagrijanost regulisao putem ovih programa.
sad je to promijenjeno, ali i dalje drzim na manjem programu. cekam da se vrijeme malo ustali pa cu opet malo eksperimentisati sa postavkama termostata, programa, temperature vode.
Z
Filter

Postby Karabaja » Fri Nov 29, 2013 9:10 pm

senadd wrote:
Filter wrote:

Pozdrav senadde, da li je tvoja peć peling 25 kw ECO, ja imam ovu. Regulišem snagu u U postavkama imaš izbor načina rada i nudi ti se opcija KONSTANTNO i MODULACIJA ja sam odabrao KONSTANTNO i do neki dan mi je radila na P1 a od kako je pao snijeg postavio sam na P2 ( u postavkama ima snaga rada imaš izbor od 1 do 10 ( to ti je ustvari P1 do P10). Iz tvog teksta vidim da nemaš nikakve regulacije poput četvoroputog mješajućeg ventila, a to poprilično utiče na potrošnju peleta i konfor u grijanju.
Evo malo statistike o potrošnji:
Grijem približnu kvadraturu ( 140 mkv), moja peć radi na P1 (a ima do P 10), peć je podešena na 73*C, kod mene za 45 minuta postigne 63*C ina toj temperaturi otvara pumpu. Pumpa mi je povezana sa peći i ona joj diktira paljenje. Na P1 trošim po 1,6 kg/h.
Trenutno sam postavio P2 i treba joj do 40 minuta da postigne 63*C. Na ovom P2 troši 1,9 kg/h. U prosjeku grijem 14 sati dnevno i trošim manje od 30 kg peleta iz vlastite proizvodnje.
Prema kući ide voda od 40*C (ovo regulišem pomoću četvoroputnog ventila i regulatora konstantne temperature ACC 10, ovo je odlična stvar i trebalo bi je obavezno postaviti). Temperatura u dnevnoj sobi 23*-24*C.
Lijep pozdrav iz Zenice. Sve što te interesuje pitaj. Pozdrav i za Filtera :ping:
Karabaja

PreviousNext

Return to Umijeće življenja