Grijanje na pelet

Savjeti kako da vaš život učinite boljim

Moderator: Alley of Illusions

Re: Grijanje na pelet

Postby senadd » Sun Dec 01, 2013 9:08 pm

ovih dana je bilo dosta hladno, peć je radila cca 15 sati dnevno i potrošnje je oko 30 kg, mozda je i malo preko bila par dana,sad je opet ispod toga.
Mogao bih pokušati ograničiti snagu peći na 3 ili 4,a ostaviti modulaciju i dalje,pa kad ugrije kotao da obara snagu.
Ali opet ne vidim neku logiku jer čim dohvati zadanu ona smanji snagu na 1ili 2. Mislim da 65 uhvati za oko 45 minuta ali otvara mnogo ranije, na 50'
probaću je ostaviti na snazi 1, mozda već sutra ali imam osjećaj da se tako ugrijati neću.
Neki dan kad je bilo dosta hladno, patila se da dostigne 23 u dnevnom boravku uz temperaturu kotla od 65. Kad sam digao na 70, ugrijalo se za čas.
Imam osjećaj da je sve to u pet deka što se kaže, jedino mozda taj miš ventil nešto pomaže ali ja ga ne namjeravam ove godine postavljati.
Ako sam dobro razumio uz njega treba i neki dodatni rezervoar za vodu ili ne :?
senadd

Postby Buffalo Hill » Sun Dec 01, 2013 10:48 pm

Karabaja wrote:
senadd wrote:
Filter wrote:
ehem... isti kotao, isti bojler, stara gradnja, stolarija polovicno losa, ali skoro duplo veca kvadratura.
otprilike se potrosi 6 tona po sezoni. meni je kotao postavljen na 70C i na trecem programu (P3)
ta "ulijepljena" masa je od losijeg peleta ili je pelet malo vlazniji.
istresaj "pepeljaru" (ona okrugla casa, gdje sagorijeva pelet) povremeno i ne bi trebalo biti vecih problema :)
ja sam sad uradio update softvera i kontrolne ploce, pa cemo da vidimo kako fercera.

eto ga, hvala na odgovoru, i ja sam svoju danas digao na 70' jer ja zahladnilo opasno.
Samo mi nije jasno kako svo spominjete P1..P2...P3 itd. Ja nemam te programe, ili je drugačije postavljena. Kod mene je aktivirana modulacija, znači peć radi na snazi 5 dok ne postigne zadatu i onda lagano slabi na snagu 1-2,kako kad, i istaje tako dok je termostat ne ugasi potpuno.
Da je ograničim na snagu 3, ne bi postigla zadatu temperaturu zadugo,tako bar mislim.
Pepeljaru čistim svaki dan, juče npr nije bilo ostataka, nekad je mozda pelet vlažniji,ko zna...

Pozdrav senadde, da li je tvoja peć peling 25 kw ECO, ja imam ovu. Regulišem snagu u U postavkama imaš izbor načina rada i nudi ti se opcija KONSTANTNO i MODULACIJA ja sam odabrao KONSTANTNO i do neki dan mi je radila na P1 a od kako je pao snijeg postavio sam na P2 ( u postavkama ima snaga rada imaš izbor od 1 do 10 ( to ti je ustvari P1 do P10). Iz tvog teksta vidim da nemaš nikakve regulacije poput četvoroputog mješajućeg ventila, a to poprilično utiče na potrošnju peleta i konfor u grijanju.
Evo malo statistike o potrošnji:
Grijem približnu kvadraturu ( 140 mkv), moja peć radi na P1 (a ima do P 10), peć je podešena na 73*C, kod mene za 45 minuta postigne 63*C ina toj temperaturi otvara pumpu. Pumpa mi je povezana sa peći i ona joj diktira paljenje. Na P1 trošim po 1,6 kg/h.
Trenutno sam postavio P2 i treba joj do 40 minuta da postigne 63*C. Na ovom P2 troši 1,9 kg/h. U prosjeku grijem 14 sati dnevno i trošim manje od 30 kg peleta iz vlastite proizvodnje.
Prema kući ide voda od 40*C (ovo regulišem pomoću četvoroputnog ventila i regulatora konstantne temperature ACC 10, ovo je odlična stvar i trebalo bi je obavezno postaviti). Temperatura u dnevnoj sobi 23*-24*C.
Lijep pozdrav iz Zenice. Sve što te interesuje pitaj. Pozdrav i za Filtera :ping:

jel' "vlastita proizvodnja" mobilna ili je fiksna.. mislim, mozes li doci pred kucu i peletirat u avliji
Buffalo Hill

Postby masivatra » Sun Dec 01, 2013 10:52 pm

Karabaja wrote:Pozdrav senadde, da li je tvoja peć peling 25 kw ECO, ja imam ovu. Regulišem snagu u U postavkama imaš izbor načina rada i nudi ti se opcija KONSTANTNO i MODULACIJA ja sam odabrao KONSTANTNO i do neki dan mi je radila na P1 a od kako je pao snijeg postavio sam na P2 ( u postavkama ima snaga rada imaš izbor od 1 do 10 ( to ti je ustvari P1 do P10). Iz tvog teksta vidim da nemaš nikakve regulacije poput četvoroputog mješajućeg ventila, a to poprilično utiče na potrošnju peleta i konfor u grijanju.
Evo malo statistike o potrošnji:
Grijem približnu kvadraturu ( 140 mkv), moja peć radi na P1 (a ima do P 10), peć je podešena na 73*C, kod mene za 45 minuta postigne 63*C ina toj temperaturi otvara pumpu. Pumpa mi je povezana sa peći i ona joj diktira paljenje. Na P1 trošim po 1,6 kg/h.
Trenutno sam postavio P2 i treba joj do 40 minuta da postigne 63*C. Na ovom P2 troši 1,9 kg/h. U prosjeku grijem 14 sati dnevno i trošim manje od 30 kg peleta iz vlastite proizvodnje.
Prema kući ide voda od 40*C (ovo regulišem pomoću četvoroputnog ventila i regulatora konstantne temperature ACC 10, ovo je odlična stvar i trebalo bi je obavezno postaviti). Temperatura u dnevnoj sobi 23*-24*C.
Lijep pozdrav iz Zenice. Sve što te interesuje pitaj. Pozdrav i za Filtera :ping:

Znam da si puno radio na ustimavanju kotla i potrosnje( cak si kotao zamijenio) ali ovo sto sam procitao izgleda mi ''mucenje peci''.
Ja kada sam prvi put koristio pec isto sam ovo radio. Guta pelet a temperatura slaba kako u prostorijama tako i u bojleru. Tek kada sam digao temperaturu kotla preko 70(75) stepeni sve se promijenilo. Uzme pelet da zagrije vodu i onda radi na odrzavanju. Sobni termicki ventili zatvore( postigli temperaturu), bojler vruc...
Ja kako znam pumpa treba da se ukljucuje na 45-47 stepeni.
Kako uspijes ugrijati prostoriju na 23-24 C ako je temperatura u odlaznom 40 C. Toliko treba da bude u povratnom. Jedino ako je vani 15 C.
Imam isto mis ventil ili mjesalicu. Sa njime odredjujes kolicinu tople vode koju zelis da saljes u sistem a ostatak odmah ide na dogrijavanje odnosno koliko povratne vode ponovo vracas u sistem umjesto u kotao na dogrijavanje.

p.s. da bi mi serviser naj lakse objasnio sve to kaze mi ''mozes li u prvoj ili drugoj postici 90 km/h'' a ako bih spomenuo P5 onda mi kaze ''presaltaj u manju da bi dosao na vrh(zadanu temperaturu)''. (kod mene je Termoflux 30, 5 programa)
masivatra

Postby masivatra » Sun Dec 01, 2013 10:56 pm

senadd wrote:ovih dana je bilo dosta hladno, peć je radila cca 15 sati dnevno i potrošnje je oko 30 kg, mozda je i malo preko bila par dana,sad je opet ispod toga.
Mogao bih pokušati ograničiti snagu peći na 3 ili 4,a ostaviti modulaciju i dalje,pa kad ugrije kotao da obara snagu.
Ali opet ne vidim neku logiku jer čim dohvati zadanu ona smanji snagu na 1ili 2. Mislim da 65 uhvati za oko 45 minuta ali otvara mnogo ranije, na 50'
probaću je ostaviti na snazi 1, mozda već sutra ali imam osjećaj da se tako ugrijati neću.
Neki dan kad je bilo dosta hladno, patila se da dostigne 23 u dnevnom boravku uz temperaturu kotla od 65. Kad sam digao na 70, ugrijalo se za čas. :thup:
Imam osjećaj da je sve to u pet deka što se kaže, jedino mozda taj miš ventil nešto pomaže ali ja ga ne namjeravam ove godine postavljati.

Za miš ventil ti ne treba dodatni rezervoar. To je ventil koji se ugradjuje na odlaznom vodu blizu kotla.(ako prelistas temu naci ces vise detalja o njemu).
Last edited by masivatra on Fri Dec 27, 2013 1:06 am, edited 1 time in total.
masivatra

Postby Karabaja » Sun Dec 01, 2013 10:58 pm

senadd wrote:ovih dana je bilo dosta hladno, peć je radila cca 15 sati dnevno i potrošnje je oko 30 kg, mozda je i malo preko bila par dana,sad je opet ispod toga.
Neki dan kad je bilo dosta hladno, patila se da dostigne 23 u dnevnom boravku uz temperaturu kotla od 65. Kad sam digao na 70, ugrijalo se za čas.

Sve varijante trea probati, ništa se ne gubi, ako peć radi 15 sati dnevno u kontinuitet onda i nije problem da radni na P1, P2 ili maksimalno na P3. Mislim da u Mostaru nije hladno koliko u Zenici napr.. Po meni je cilj grijati se što duže uz ugodnu temperaturu u kući sa minimalnom potrošnjom. U suštini potrošnju diktira izolacija, stolarija i naravno vanjska temperatura.
Za četvoroputi miš ventil ti netreba nikakav rezervoar, ja ga koristim isključivo da podesim temperaturu vode koju šaljem u kuću. Fol je da kotao treba da radni na minimalno 73*C (zbog kondenzacije) međutim ta nam temperatura ne treba u kuću jer bi bilo pretoplo ili ako imamo podno ( maksimalno do 40*C). Tu na scenu stupa četvoroputi ventil kojeg ručno ili uz pomoć automatike štimamo da nam šalje željenu temperaturu u kuću ( ja trenutno šaljem 41*C, peć je na 75*C a u dnevnom boravku mi je trenutno 24*C, vani oko 1*C) danas podešena na P3. Na ovaj način sprečavam često paljenje i gašenje peći ... :ping:
Karabaja

Postby senadd » Mon Dec 02, 2013 12:02 am

Najviše me čudi baš ta temperatura vode koja ide u sistem. Kod mene je uglavnom odlazna temp oko 54 a povratna 48, i čak i tako je bilo problema kad je temperatura bila na 0,, pa sam je podigao na 58 - 52 i tako je postizao zadanu bez problema. Ponavljam kod mene je termostat, kad postigne zadanu gasi se i ne pali sljedeći sat do dva vremena,zavisi od zime.
senadd

Postby masivatra » Mon Dec 02, 2013 12:36 am

senadd wrote:Najviše me čudi baš ta temperatura vode koja ide u sistem. Kod mene je uglavnom odlazna temp oko 54 a povratna 48, i čak i tako je bilo problema kad je temperatura bila na 0,, pa sam je podigao na 58 - 52 i tako je postizao zadanu bez problema. Ponavljam kod mene je termostat, kad postigne zadanu gasi se i ne pali sljedeći sat do dva vremena,zavisi od zime.

Sa troputim ili cetveroputim ventilom ti odredjujes kolicini zagrejane vode koja treba biti poslana u sistem a ostatak se odmah vraca na dogrijavanje i time se pravi usteda. Zamisli da ti sva zagrejana voda ode u sistem i naravno dok obidje sve radijatore izgubi nekoliko stepeni dok se vrati na ponovno zagrijavanje. Pogotovu kada je fino vrijeme mozes da odredis da 70% vode koja se vraca prema kotlu na dogrijavanje vratis ponovo u sistem bez da je dogrijavas.

Za termostat je jako bitno gdje se nalazi u dnevnom boravku.
Ja nemam termostat ali zato imam termo glave na radijatorima i tako odredjujem temperaturu za svaku prostoriju. Nekada centralni termostat moze da pokazuje 24 C u dn. boravku a u kupatilu 22 C ili pokusava da postigne 22 C u dn. boravku a u hodniku imas 24 C. Iz tih razloga nisam ugradio termostat.
masivatra

Postby senadd » Mon Dec 02, 2013 11:42 pm

i ja imam termoglave, a pošto mi je dnevni najkoristenija prostorija,po njemu se ravnam. zato mi je u dnevnom uvijek otvorena termoglava do kraja i zidni termostat je glavni,a u ostalim prostorijama smanjim po potrebi na termoglavi jer mi rijetko gdje treba toplije. Npr u kupatilu nemam termoglavu nego obični ventil, i uglavnom je kao u sauni na moje zadovoljstvo :D:
zadnih 8 dana prosjek 30kg peleta :roll: 0d 8 do 22h
senadd

Postby Karabaja » Tue Dec 03, 2013 12:11 am

Podaci o potrošnji za minimalan rad od 13.5 sati po danu, zadata T kotla 73*C, ka kući ide 41*C, u kući ide T i do 24*C, grije se oko 115 mkv. 7 radijatora, 2 ljestve u kupatilima, + 40 mkv podnog grijanja. 10 cm stiropor fasada i PVC. Dva kruga grijanja, četvoroputi ventil i ACC 10 regulator. Termo glave na 3 radiajtora. Grijem dvokratno sa pauzom od 2 sata.
P1- 1,6 kg/h ( sa 30 kg peleta grije 18,5 sati)
P2-1,9 kg/h ( sa 30 kg peleta grije 15,5 sati )
P3- 2,2 kg/h ( sa 30 kg peleta grije 13,5 sati )
Bez problema postigne zadatu temperaturu vode u kotlu od 73 *C, naravno u različitim vremenskim trajanjima P1 treba joj do 3,5 sata, P2 do 2.5 sata i P3 do 2 sata.
Dilema da li grijati na P1, P2 ili P3 ??? :ping:
Karabaja

Postby Filter » Tue Dec 03, 2013 10:13 am

Karabaja wrote:Podaci o potrošnji za minimalan rad od 13.5 sati po danu, zadata T kotla 73*C, ka kući ide 41*C, u kući ide T i do 24*C, grije se oko 115 mkv. 7 radijatora, 2 ljestve u kupatilima, + 40 mkv podnog grijanja. 10 cm stiropor fasada i PVC. Dva kruga grijanja, četvoroputi ventil i ACC 10 regulator. Termo glave na 3 radiajtora. Grijem dvokratno sa pauzom od 2 sata.
P1- 1,6 kg/h ( sa 30 kg peleta grije 18,5 sati)
P2-1,9 kg/h ( sa 30 kg peleta grije 15,5 sati )
P3- 2,2 kg/h ( sa 30 kg peleta grije 13,5 sati )
Bez problema postigne zadatu temperaturu vode u kotlu od 73 *C, naravno u različitim vremenskim trajanjima P1 treba joj do 3,5 sata, P2 do 2.5 sata i P3 do 2 sata.
Dilema da li grijati na P1, P2 ili P3 ??? :ping:

kod mene je vazda na P3. skontao sam da ako spustim na P1ili P2 pojavljuje mi se kondenz u kotlu i pepela ima vise.
Z
Filter

Postby senadd » Tue Dec 03, 2013 12:04 pm

iz toga proizilazi jedno pitanje, da li je za kotao bolje da se na laganoj vatri grije duze, ili da se ide sa maksimalnom snagom da sto prije dodje na radnu i onda ide lagano dalje :? . Ima li to veze sa famoznim kondenzatom.
Meni pumpa otvori na 50' i kad krene hladna voda u kotao, obara na 47' i onda lagano dize do zadate, neravno brze ako je na max P5, ako je na P3 treba dosta duze
senadd

Postby Filter » Wed Dec 04, 2013 11:10 am

senadd wrote:iz toga proizilazi jedno pitanje, da li je za kotao bolje da se na laganoj vatri grije duze, ili da se ide sa maksimalnom snagom da sto prije dodje na radnu i onda ide lagano dalje :? . Ima li to veze sa famoznim kondenzatom.
Meni pumpa otvori na 50' i kad krene hladna voda u kotao, obara na 47' i onda lagano dize do zadate, neravno brze ako je na max P5, ako je na P3 treba dosta duze

pa sad. P3 nije lagana vatra. meni je nastimano da u P3 rezimu puz radi 1,1 sekunde. na P5 je po defaultu 1,9 sekundi. meni malo previse. ove temperature ne traze nesto brze startanje. teoretski se pec i ne gasi. termostat regulise sa njom.
kad padne temperatura ispod zadate, pali kotao. isto tako, kad postigne potrebnu temperaturu gasi kotao....
Z
Filter

Postby Karabaja » Fri Dec 06, 2013 11:56 pm

Od neki dan sam podigao na P4 ( od P10), za 24 sata rada potrošila je 48 kg peleta radila dvokratno 16 + 8 sati u prosjeku 2 kg/h. U proseku grijano oko 140 mkv, temperatura u kući od 22-24*C. Peć na 75*C u kuću ide 41*C. Ako zahladi ide na P5. :ping:
Karabaja

Postby pelet » Thu Dec 12, 2013 9:18 pm

Evo da se i ja malo uključim. Snadbio sam se za Kotao Kovan Ekoline 35 kw oko 190-200 m2 grijem,pelet Nemila i potrošnja je 2 vreće(ca 30kg) dnevno sad znači na ovim temperaturama.. Znači kotao je uključen 24h i sam se pali/gasi pomoću termostata.Dnevna temp je 22,5-23° a nocna je nastimana na 18° ali nisam nikad primijetio da je kotao u noci radio jer temp nikad nije pala ispod 18.. Izolacija mi je dobra tako da sam zadovoljan potrosnjom.Znači od 6:30-22:00 je dnevna a noćna od 22-6:30 ... Postavke su fabričke nisam puno čačkao po njima samo sam povećao temp vode sa 60 na 75 jer mi je na 60 skroz sporo dostizalo željenu temp. kako je zahladnilo sad sa 75 je dosta brže..
pelet

Postby Karabaja » Thu Dec 12, 2013 10:52 pm

pelet wrote:Evo da se i ja malo uključim. Snadbio sam se za Kotao Kovan Ekoline 35 kw oko 190-200 m2 grijem,pelet Nemila i potrošnja je 2 vreće(ca 30kg) dnevno sad znači na ovim temperaturama.. Znači kotao je uključen 24h i sam se pali/gasi pomoću termostata.Dnevna temp je 22,5-23° a nocna je nastimana na 18° ali nisam nikad primijetio da je kotao u noci radio jer temp nikad nije pala ispod 18.. Izolacija mi je dobra tako da sam zadovoljan potrosnjom.Znači od 6:30-22:00 je dnevna a noćna od 22-6:30 ... Postavke su fabričke nisam puno čačkao po njima samo sam povećao temp vode sa 60 na 75 jer mi je na 60 skroz sporo dostizalo željenu temp. kako je zahladnilo sad sa 75 je dosta brže..

Ovo je potrošnja za poželjet :thup: . Da li cijelu kvadraturu aktivno riješ. Koju temperaturu vode šalješ u kuću, je li podno ili radiatorsko grijanje, koliko ti se peć često gasi u toku dana? :ping:
Karabaja

Postby pelet » Thu Dec 12, 2013 11:54 pm

Cijela kuća se grije sve termoglave otvorene osim u hodnicima tu su na 3(18) pošto nema potrebe da bude toplije.Nemam podno grijanje, znači samo radijatori. Pa nisam baš bukvalno pratio kolko puta se pali/gasi ali recimo ako je na termostatu zadana 22,5,termostat gasi kotao na 22,7 i pali ga ponovo na 22,3 ali obično se temp. popne i na 23 jer pumpa kod ovog kotla ne prestaje sa radom iako je kotao potpuno ugašen. To zna da potraje i 2-3 sata dok se kotao ponovo upali,odnosno dok temp. u prostoriji ne padne na 22,3.. Probao sam rad i bez termostata,znači sa termoglavama i temp. vode u kotlu ali je sa termostatom ekonomičnije i rahatniji si.Potrošnja sa termostatom je vidno manja... Samo što je kod ovog kotla mal spremnik mogu 4 vreće stati,3 stanu komotno a 4-tu moraš bukvalno rečeno strpat i pazit da ne prospeš ali stane. Za sledeću sezonu planiram sebi naprviti veći spremnik da moše stati barem 10-tak vreća...
pelet

Postby senadd » Sun Dec 15, 2013 11:31 pm

stvarno dobra potrošnja, jer ja toliko trošim na 80m2. Ali vidna je i razlika u izolaciji. Ako mi je npr termostat namjesten na 20 stepeni, po sobnom termometru kotao se pali na 20,a gasi na 23. I kod mene je temperatura ponovo na 20 za cca 1,5 do 2 sata i kotao se pali ponovo.
senadd

Postby pelet » Mon Dec 16, 2013 9:39 am

Ja sam za sad zadovoljan što se tiče kotla i potrošnje. Juče recimo,bio sam kući i pratio sam malo rad kotla i potrošnju i bilo je nešto malo ispod 2 vreće.Vidjećemo koja će biti potrošnja kad budu žestoki minusi -15-,-25...
pelet

Postby Karabaja » Mon Dec 16, 2013 11:07 am

pelet wrote:Ja sam za sad zadovoljan što se tiče kotla i potrošnje. Juče recimo,bio sam kući i pratio sam malo rad kotla i potrošnju i bilo je nešto malo ispod 2 vreće.Vidjećemo koja će biti potrošnja kad budu žestoki minusi -15-,-25...

Potrošnja je super ,ali je veoma bitno koliko je peć radila, na kojoj temperaturi, koliko je bila temperatura u kući i koliko si kvadrata grijao. :ping:
Karabaja

Postby Baltazar » Mon Dec 16, 2013 3:57 pm

Evo da se i ja malo uključim. Snadbio sam se za Kotao Kovan Ekoline 35 kw oko 190-200 m2 grijem,pelet Nemila i potrošnja je 2 vreće(ca 30kg) dnevno sad znači na ovim temperaturama.. Znači kotao je uključen 24h i sam se pali/gasi pomoću termostata.Dnevna temp je 22,5-23° a nocna je nastimana na 18° ali nisam nikad primijetio da je kotao u noci radio jer temp nikad nije pala ispod 18.. Izolacija mi je dobra tako da sam zadovoljan potrosnjom.Znači od 6:30-22:00 je dnevna a noćna od 22-6:30 ... Postavke su fabričke nisam puno čačkao po njima samo sam povećao temp vode sa 60 na 75 jer mi je na 60 skroz sporo dostizalo željenu temp. kako je zahladnilo sad sa 75 je dosta brže..

Kolega ,
ispada da si trošio 1,25 kg na sat prosječno , što ispada nekih 6,25 kW .K'o ti bogati preporuči toliki kotao na tu izolaciju? :crni: Taj kotao po tvorničkim podacima može raditi na najmanjoj snazi od 14 kW što znači da više ne radi nego što radi , a pazi da ti se ne zapali spremnik jer ako ima velike pauze vrlo lako se žar kroz spiralu vrati nazad. Ima onaj leptir , ali je on vrlo mala zaštita kada je sve puno peleta. Bolje bi bilo da si uzeo onaj od 20 kW.Ako ti se počne stvarati kondenz, ode kotao brzo na smeće.

Što se tiče peleta, Trgovir, FIS sam čuo od prijatelja da imaju ove godine dobar ( ja koristim Nemilu i veoma sam zadovoljan). Kotor Varoš (Fagus ) u širokooom luku obilaziti.
Baltazar

PreviousNext

Return to Umijeće življenja