auto plin

Automobili, motori i sve vezano za njih...

auto plin

Postby Betandwin » Mon Jul 16, 2012 12:26 pm

Samo da nabacim temu jer vidim da je nema , za početak , ko vozi auto na plin , obavezno je po zakonu da ima onu zelenu naljepnicu LPG i PP aparat , s tim da nemoze bilo kakav , već mora biti od 2 KG za putničko vozilo i mora imati atest . Sad će pitanja gdje kupiti iste , za naljepnicu LPG neznam dobio sam je kod ugradnje u Darkom doo ,a PP aparat sam kupio u Proving doo Briješće za 50 KM , sa 6 mjeseci atestom...
Betandwin

Re: auto plin

Postby AmADin_gospo » Mon Jul 16, 2012 3:01 pm

male naljepnice ne piju vode, u pravilniku piše dimenzija.
http://www.mkt.gov.ba/bos/dokumenti/zakoni/?id=259

što se tiče PPaparata, min, 1 kg i mora biti atestovan s validnim atestom i naljepnicom.

atest sam uradio u AC Quattro d.o.o. na pofaličima i prezadovoljan sam uslugom i susretljivošću gđe. Alme.

trenutno čekam novu saobračajnu s upisanim "benzin/lpg" u istu :D
Gledam u karter i ćitam iz auspuha, povoljno...
http://www.youtube.com/watch?v=S_iiqE3Gqno
AmADin_gospo

Postby Betandwin » Tue Jul 17, 2012 8:48 am

PP aparat mora biti od 2 KG , gledao sam kod ovoga u Provingu sluzbeni list gdje tako piše...
ps i ja sam u Pofalićima uradio atest , takodjer pohvale za Almu ...
Betandwin

Postby AmADin_gospo » Wed Jul 18, 2012 9:22 am

u ovom "PRAVILNIKu O DIMENZIJAMA, UKUPNOJ MASI I OSOVINSKOM OPTEREĆENJU VOZILA" ne piše koliki mora biti. poslije njega, nebih rekao da je izlazila kakva dopuna pravilnika. ako ima, de nam br. službenog glasnika il link ako gdje imaš, da vidimo te detalje.
AmADin_gospo

Postby Betandwin » Wed Jul 18, 2012 6:12 pm

ma nemam broj nego kod čovjeka kako ti rekoh stoji isječak tj list iz službenog lista i ima tabela , putnička vozila PP aparat 2 kg , minibusi do 3.5 t neznam kako , autobusi neznam kako ... :-D
Betandwin

Postby muha_sa » Thu Jul 19, 2012 7:17 am

samo znam da više ništa ne znam--ama :-) pojma nemam :lol:
-atest boce za plin oko 300 km.
-nova boca sa ugradnjom oko 120 km.

-papirologije hejbet i ne znam kako doc do iste.
-šta ce oni koji su uvezli auto koje ima ugradjen plin a nemaju niti jedan papir :?
muha_sa

Postby AmADin_gospo » Thu Jul 19, 2012 8:30 am

kakav ba atest boce 300 KM!? toliko neče biti ni reatest za 5-6 godina kad ti trenutni istekne.

oni koji su uveli auto s plinom bez papira, trenutno nemogu ništa, osim sjest i plakati. gđa Alma mi je pričala, da se govori o eventualnom organizovanju specijalističkog pregleda koji če biti skuplji, i baviti se samo takvim autima, ali zvanično o tome, nema govora.
AmADin_gospo

Postby AmADin_gospo » Thu Jul 19, 2012 8:31 am

Evo dokumanta, jednostavno je objasnjeno

Pravilnik o certificiranju

Procedura za prijem pregled i ispitivanje vozila i izdavanje potvrde o ispitivanju ili certifikata odredjene namjene

Upustvo o ispitivanju vozila sa pogonom motora na alternativna goriva (Prijedlog)

završio atest (pregled) u AC Quattro. uslugom, komunikacijom s istom kučom i šeficom tehničkog pregleda gđom Almom sam prezadovoljan i toplo preporučujem istu auto kuču.

trošak: 175KM atest+15KM vaganje vozila, nakon toga (nemora odmah, može tokom sljedeče registracije) treba platiti vandredni tehnički pregled te novu saobračajnu (30KM) i to je to.

evo dokumenata koje sam dobio.

slijedeča stavka je po registraciji izvršiti izmjenu saobračajne (+30 KM) ili izači na vanredni tehnički pregled (+50 KM) pa izvršiti zamjenu saobračajne i upis u istu, u svakom slučaju, autić je regulare 1/1 :thumbup:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
AmADin_gospo

Postby muha_sa » Thu Jul 19, 2012 8:57 am

AmADin_gospo wrote:kakav ba atest boce 300 KM!? toliko neče biti ni reatest za 5-6 godina kad ti trenutni istekne.

oni koji su uveli auto s plinom bez papira, trenutno nemogu ništa, osim sjest i plakati. gđa Alma mi je pričala, da se govori o eventualnom organizovanju specijalističkog pregleda koji če biti skuplji, i baviti se samo takvim autima, ali zvanično o tome, nema govora.

pa o tome i pišem :-) meni istice krajem godine pa sam odlucio ugradit novu jer me dodje 120 km-ova.
muha_sa

Postby japo » Thu Jul 19, 2012 9:27 am

bo vas plin :lol: ev kuham r4učak djetetu na plin :oops: atestovana boca, energopetrol 25,5 km :D
japo

Postby AmADin_gospo » Fri Jul 20, 2012 8:20 am

muha_sa wrote:pa o tome i pišem :-) meni istice krajem godine pa sam odlucio ugradit novu jer me dodje 120 km-ova.

pa ti si plinaš onda odavno :D ja sam svog prvog s flanđom prodao prije 2 godine, a u njemu instalacije iz 07e :D

jučer sam dobio novu saobračajnu u kojoj piše benzin/lpg :D
AmADin_gospo

Postby Betandwin » Tue Jul 24, 2012 8:09 am

rigorozni su na tehničkom kad dođeš sa starijom ugrađenom opremom , eno kod Darke pun ih kufer što mjenjaju rezervoare zbog malo hrđe po njima , vratili ih s tehničkog....
Betandwin

Postby muha_sa » Fri Aug 03, 2012 6:25 am

nasuo plin u Hrvatskoj--kontam šta mi bi s auta :-) samo što ne poleti--valjda se obradovalo kvalitetnom plinu :lol:

-kakvo se smece kod nas prodaje bog dragi zna :-)
muha_sa

Postby Betandwin » Thu Aug 23, 2012 8:42 am

:-D ja sam se mislio dal da sipam u Hr ali mi skup bio
Betandwin

Postby rigorozni » Mon Sep 03, 2012 12:23 am

Kakav je da je, sipam na Promigu na Alipasinom. Neki dan nasuo po 1,15 a benzin je 2,60. Za tu razliku vala ne pitam za kvalitet. Inace sto se tice ljetosnje voznje na plin: uz Ivan niz Ivan pod klimom sa putnicima, nebitna razlika u snazi. I dalje preticem uzbrdo. treca-cetvrta. Ko bi se trkao, njemu bi mozda falilo snage. Inace, na LPG vozim od aprila, odamh upisao u saobracajnu jer mi je bila registracija tad. Presao vec 6k, obavio prvu inspekciju, sve OK. na nekih 550-600 litara benzina koje bih potrosio, nasuo sam do sad jedno 20-30 litara za potpalu (svako drugo punjenje plina, za cenera benzina). Na razlici koja je bila prosjecno 1,25 ustedio oko 600 maraka minimum.
PP aparat imam onaj za auto, sa nosacem, 2kg. Ali mu je istekao rok upotrebe i morao bih kupiti novi radi sebe. Ili se moze uraditi atest ako je to jeftinije? Zna li neko?
nabavio sam i set za opravku gume original iz FIAT opreme za nova auta, tako da mi je rezervna guma sad na balkonu i sav gepek je slobodan. Set sadrzi bocicu sa ljepilom i kompresor na struju. Bocica sa ljepilom se koristi samo kad je rupa veca i ne moze se odrzati pritisak u gumi do vulkanizera. a

Sa ovim iskustvom, svako sljedece auto ce imati i LPG.
...mrmlj
rigorozni

Postby AmADin_gospo » Mon Sep 03, 2012 8:23 am

ko je jednom vozio na plin, jedino na havu može preči, sva ostala goriva ne dolaze u obzir.

što je ljepo kad nemoraš platu skršiti na gorivo :D
AmADin_gospo

Postby Betandwin » Mon Sep 03, 2012 8:27 am

Na promingu se registrujus i dobijes onu karticu pa dobijes jos 3% popusta na tih 1,15 pa te dodje oko 1,10 , za taj PP aparat pod hitno odi u Proming da ti urade atest , mislim da je oko 6 KM meni bio za sluzbeno auto lani , jer drotovi su se kultivisali ,sad odmah traze atest i gledaju datum do kad vrijedi...
Gdje si nabavio taj set za krpljenje guma ? Cuo sam da ovi bezzze sto se prodaju po benzinskim ne valjaju pa nisam ni pokusavao da ih kupim ,sta treba da ostanem negdje u nedodjiji zbog 20-30 KM ...
Betandwin

Postby rigorozni » Mon Sep 03, 2012 8:35 am

Betandwin wrote:Na promingu se registrujus i dobijes onu karticu pa dobijes jos 3% popusta na tih 1,15 pa te dodje oko 1,10 , za taj PP aparat pod hitno odi u Proming da ti urade atest , mislim da je oko 6 KM meni bio za sluzbeno auto lani , jer drotovi su se kultivisali ,sad odmah traze atest i gledaju datum do kad vrijedi...
Gdje si nabavio taj set za krpljenje guma ? Cuo sam da ovi bezzze sto se prodaju po benzinskim ne valjaju pa nisam ni pokusavao da ih kupim ,sta treba da ostanem negdje u nedodjiji zbog 20-30 KM ...

Hvala za inf za PP. Proming atest-gdje su? Da ne lutam.
Set sam dobio od prijatelja koji se bavi uvozom vozila. Ne znam je li ga moguce kupiti, ali obzirom da je to potrosni materijal, vjerujem da bi ga bilo moguce naruciti kod dilera i servisera. E sad cijena je upitnik. Pokusaj kontaktirati bilo koji ovlasteni servis pa upitati da li je moguce poruciti.
...mrmlj
rigorozni

Postby Betandwin » Mon Sep 03, 2012 8:40 am

Proving doo , kad ideš od Stupa prema Rajlovcu , tačno na onom raskršču gdje se na cestu za Rajlovac uključuje i ona cesta iz Buča-Boljakovog potoka , pa sa lijeve strane , velika zgrada i piše Proving nemožeš fuliti , kao što rekoh ja sam u njih nov PP aparat s atestom 6 mjeseci platio 50 Km , a atest sam za drugi PP aparat ,doduse prošle godine platio 6 KM ...
Betandwin

Postby rigorozni » Mon Sep 03, 2012 9:12 am

Hvala, sad znam.
...mrmlj
rigorozni

Next

Return to Auto-Moto