Nasljeđivanje - Tko naljeđuje, kako, koliko i zašto?

Teme o ekonomskim i pravnim pitanjima i problemima...

Postby BBB22 » Thu Apr 05, 2012 1:08 am

Napokon je došao trenutak kada su i pravnici dobili svoj kutak na forumu

Zamolio bih prije svega sve učesnike da ovdje ne spominju bolonju i pravne fakultete
"But a man is not made for defeat. A man can be destroyed but not defeated"
BBB22

Re: Nasljeđivanje - Tko naljeđuje, kako, koliko i zašto?

Postby Kolesar » Mon Apr 09, 2012 3:37 pm

Ja znam da ima u serijatu nasljedno pravo. A nisam znao da ima i u ovom 'svjetovnom' nasljedno. Mislim znam da ima, ali ne mislim da je to nesto slozeno kao serijatsko. E sad, razuvjeri me :D
Najveca sreca jeste za mene, Ti zadovoljan da si od mene.
Kolesar

Postby klix » Mon Apr 09, 2012 4:37 pm

Kolesar wrote:Ja znam da ima u serijatu nasljedno pravo. A nisam znao da ima i u ovom 'svjetovnom' nasljedno. Mislim znam da ima, ali ne mislim da je to nesto slozeno kao serijatsko. E sad, razuvjeri me :D

kolko se ja (malo) razumijem u oba, to ti je u pet deka...
Poštovani forumaši, bio je to 1001 post.
klix

Postby flake » Mon Apr 09, 2012 6:56 pm

Onda kada nema testamenta, postoje nasljedni redovi po kojima se nasljedjuje, a nasljedjuju: djeca, usvojenici, bracni drug, roditelji, braca i sestre i njihovi potomci, djedovi i nane i njihovi potomci, ostali preci u ravnoj lozi (pradjedovi i pranane ...).
Prvi nasljedni red cine djeca ostavitelja i bracni drug (sva ostaviteljeva djeca nasljedjuju jednake dijelove), medjutim kada je bracni drug jedini nasljednik u prvom nasljednom redu, onda nece naslijediti sam cijelu ostavinu, nego nasljedjuje sa nasljednicima drugog nasljednog reda.
Drugi nasljedni red cine roditelji ostavitelja i bracni drug (1/2 roditeljima,1/2 bracnom drugu); braca i sestre ostavitelja i njihovi potomci (ali onda kada nema bracnog druga).
Treci nasljedni red su djedovi i nane i njihovi potomci (1/4 svakom djedu i nani).
Cetvrti nasljedni red su pradjedovi i pranane (1/8).
Nasljednici iz blizeg nasljednog reda iskljucuju iz nasljedjivanja osobe iz daljnjeg nasljednog reda. Ima tu raznih varijacija na temu i raznih nacela. :D Uvijek se moze komplikovati, no vise teorijski nego prakticno.

U serijatskom nasljednom pravu razliciti su alikvotni dijelovi za ashabul-furud u odnosu na pozitivno-pravne zakonske propise u nasoj dragoj BiH :-D. Alikvotni dijelovi su razliciti u odnosu na ashabul-furud miner-ridzal i ashabul-furud minen-nisa’, tj. muskarce i zene, pa se mozda cini malo komplikovanijim. Ali sve je to kako vec @klix rece u pet deka.
Nazalos „cerupanje“ imetka postaje uzrok svadja jal` po svjeCskom, jal` po serijatskom pravu, jer ljudima uvijek bude malo. :|
flake

Postby BBB22 » Mon Apr 09, 2012 7:21 pm

Nisam otvorio temu da bi jedno drugima biflali teoriji i objašnjavali razliku između šerijatskog i našeg prava.
Tema služi, bar joj je to bila prvobitna namjena, da pravnici, odgovaraju na pitanja forumaša koji trebaju pravni savjet u vezi nasljedstva.
BBB22

Postby AmADin_gospo » Thu Apr 12, 2012 1:06 pm

flake, mislim da je prvi stupanj sljedeči
bračni drug i dijeca dobijaju po pola, tj. u slučaju da je bilo 2 djece, brčani drug dobija 1/2 a dijeca djele drugu polovinu po pola (ili na više dijelova ako ih je bilo više)
brača i sestre, roditelji dobijaju samo ako nije bilo testamenta i ako nema djece i bračnog druga, opet nisam siguran 100% ali mi se čini da je neko iz kruga prijatelja imao takav slučaj da je žena od ujaka/strica/rođaka dobila sve a ostali šipak.
Gledam u karter i ćitam iz auspuha, povoljno...
http://www.youtube.com/watch?v=S_iiqE3Gqno
AmADin_gospo

Postby BBB22 » Thu Apr 12, 2012 1:17 pm

da rjesimo dilemu bracnu drug dobija samo 1/2 u slucaju da je presao u drugi nasljedni red, odnosno ako nema potomaka, inace potomci i bracni drug u prvom redu dijele zaostavstinu na jednake djeleove npr. iza ostavitelja su ostali bracni drug i dva potomka u tom slucaju svi dobijaju po 1/3

Sent from my iPhone using Tapatalk
BBB22

Postby masivatra » Fri Apr 20, 2012 9:11 pm

Pravnici, evo vam malo na razmisljanje.

U porodici umre roditelj(majka). Slijedi ostavinska rasprava u kojoj ucestvuju otac i dvije kcerke. On je prije ostavinske dogovorio sa njima da radi procedura i brzeg rjesavanja ostavstine one ustupe svoje dijelove njemu pa ce on nakon toga da napravi ugovor o izdrzavanju. Kcerke sve fino ispostovale, rasprava prosla, preuzete odluke suda, potpisano da se nece niko zaliti.
Jedna sestra je vani a druga u BiH. Ova trazi punomoc da moze saciniti ugovor o izdrzavanju. Ova sestra normalno salje punomoc i sacinjava se ugovor o izdrzavanju sa obavezama sviju. Nakon 3-4 god. stvari se komplikuju i roditelj zeli pa ponisti ugovor o izdrzavanju iz razloga da se niko ne brine o njemu (sto nije tacno nego neke druge stvari). Sve sto je stojalo u ugovoru, sve je ispunjeno izuzev pomoci njemu i njegove sahrane iako su vec zakupljena grobna mjesta i uradjeni spomenici. Bila su tu i druga ulaganja na kuci.
Sestra iz inostranstva dobija poziv da u svojstvu svjedoka prisustvuje raspravi. Ona tada saznaje da je ugovor sastavljen izmedju oca i njene sestra i da je punomoc zloupotrijebljena. Prelazi preko toga i svjedoci o svemu.
Sud donosi odluku da ako on zeli da raskine taj ugovor moze ali da isplati sve troskove ulaganja (50-60 000KM). Ulazu se zalbe sa obe strane i to ide na Kantonalni sud. Trenutno je tamo i miruje.

Mene interesuje, kakva prava ima sestra koja je vani?
Jedan advokat joj je rekao da jos uvijek ima pravo da se trazi ponistenje ostavinske jer ONA licno nije potpisala da se nece zaliti (neko je u ime nje to potpisao). Je li to moguce uraditi (zaliti se na ostavinsku nakon tolko vremena)?
Ako se raskine ugovor, vlasnik kompletne imovine ponovo postaje otac. Moze li ona ici u postupak da trazi svoj dio?
Ako ugovor ne raskinu (smrt oca ili njegovo odustajanje), svu imovinu naslijedit ce sestra. Moze li ova druga (sto je vani) ici u postupak da dobije svoj dio?

Pokusao sam da budem sto kraci i jasniji ako sam u tome uspio. Svaki savjet dobro bi dosao.
masivatra

Postby BBB22 » Fri Apr 20, 2012 9:44 pm

ovako na brzinu nisam dublje ulazio u analiziranje slucaja, ali sestra sto je vani ima pravo na nuzni dio i ni'ko joj taj nuzni dio ne moze osporiti. Ona je dala punomoc da se u njeno ime mogu sklapati pravni poslovi i tu je stvar izrazito jasna, znala je o kakvom se pravnom poslu radi i za koju svrhu daje punomoc. Otac u slucaju raskida ugovora o dozivotnom izdravanju, mora sva ulozena sretsva vratiti strankama koje su ucestvovale u njegovom izdrzavanju.

masivatra wrote: Ako se raskine ugovor, vlasnik kompletne imovine ponovo postaje otac. Moze li ona ici u postupak da trazi svoj dio?
Ako ugovor ne raskinu (smrt oca ili njegovo odustajanje), svu imovinu naslijedit ce sestra. Moze li ova druga (sto je vani) ici u postupak da dobije svoj dio?.

U slucaju raskida ugovora, vlasnik ne postaje samo otac, nego i obje sestre, jer se radi o zaostavstini, i svi ce dobiti po 1/3 zaostavstine, obzirom da su svi u prvom nasljednom redu
BBB22

Postby masivatra » Fri Apr 20, 2012 9:58 pm

BBB22 wrote:ovako na brzinu nisam dublje ulazio u analiziranje slucaja, ali sestra sto je vani ima pravo na nuzni dio i ni'ko joj taj nuzni dio ne moze osporiti. Ona je dala punomoc da se u njeno ime mogu sklapati pravni poslovi i tu je stvar izrazito jasna, znala je o kakvom se pravnom poslu radi i za koju svrhu daje punomoc. Otac u slucaju raskida ugovora o dozivotnom izdravanju, mora sva ulozena sretsva vratiti strankama koje su ucestvovale u njegovom izdrzavanju.

masivatra wrote: Ako se raskine ugovor, vlasnik kompletne imovine ponovo postaje otac. Moze li ona ici u postupak da trazi svoj dio?
Ako ugovor ne raskinu (smrt oca ili njegovo odustajanje), svu imovinu naslijedit ce sestra. Moze li ova druga (sto je vani) ici u postupak da dobije svoj dio?.

U slucaju raskida ugovora, vlasnik ne postaje samo otac, nego i obje sestre, jer se radi o zaostavstini, i svi ce dobiti po 1/3 zaostavstine, obzirom da su svi u prvom nasljednom redu

Hvala ti na brzoj reakciji.

Na ostavinskoj raspravi one su se odrekle svog dijela u korist oca (koji im je usmeno obecao ugovor o izdrzavanju i pravednu raspodjelu na njih dvije posle njegove smrti). Ti rece da ima pravo na ''nuzni dio'', je li to stoji i posle ostavinske.

Ona je punomoc dala da se pravi ugovor o izdrzavanju za obe sestre a ova je to zloupotrijebila.
masivatra

Postby BBB22 » Fri Apr 20, 2012 10:01 pm

a vidis nisam skuzio da su se odrekle tu je vec problem, radi se o odricanju sa sirim dejstvom, osim ako nisu izricito naglasile da su se odrekle u svoje ime, ali u slucaju kad otac umre, svkako imaju obje pravo na svoj dio...no kako god svaka strana može sudskim putem tražiti raskid ugovora o doživotnom izdržavanja obzirom da su se poremetili odnosi među strankama i tražidi da joj se nadoknadi šteta
BBB22

Postby masivatra » Fri Apr 20, 2012 10:22 pm

BBB22 wrote:a vidis nisam skuzio da su se odrekle tu je vec problem, radi se o odricanju sa sirim dejstvom, osim ako nisu izricito naglasile da su se odrekle u svoje ime, ali u slucaju kad otac umre, svkako imaju obje pravo na svoj dio

...jedan advokat je spomenuo da bez obzira sto se odrekla imovine u ocevu korist(ova sto je vani nije potpisala da se odrice prava na zalbu, poslato joj rjesenje postom, nego je to uradio neko umjesto nje i kao tu postoji caka a ova u BiH je potpisala da se odrice prava na zalbu po ostavinskoj raspravi) ali se nije odrekla pravo na zalbu'' sto i mene zbunjuje ali vi pravnici vise znate o tome.

ako se ugovor o izdrzavanju raskine, mislim da on moze da radi sta hoce sa tom imovinom jer je na njegovom imenu (ocevom).

znam da je to posao za dobrog advokata. jedna advokatica je radila na ovom slucaju do kantonalnog suda i sada odustaje zbog njegovih(ocevih) brutalnih prijetnji.
masivatra

Postby BBB22 » Fri Apr 20, 2012 10:34 pm

sad mi je jasnije, dopunjavas se iz posta u post, sestra koja zivi van BiH ima sva prava i nije mi jasno kako je sud uopce prihvatio njenu izjavu, jer je ona to morala osobno usmeno uraditi ili poslati svojerucno potpisanu izjavu. Da sam na mjestu te seste koja zivi vani, tužio bih osobu koja je falsificirala izjavu, počinila je kazneno djelo, iz svega ovoga sto si napisao, ta osoba pretpostavljam da je druga sestra, postaje nedostojna za nasljedjivanje :shock:

masivatra wrote: ako se ugovor o izdrzavanju raskine, mislim da on moze da radi sta hoce sa tom imovinom jer je na njegovom imenu (ocevom).

na cijem se imenu vodila imovina prije majcine smrti?
BBB22

Postby masivatra » Fri Apr 20, 2012 11:12 pm

BBB22 wrote:sad mi je jasnije, dopunjavas se iz posta u post, sestra koja zivi van BiH ima sva prava i nije mi jasno kako je sud uopce prihvatio njenu izjavu, jer je ona to morala osobno usmeno uraditi ili poslati svojerucno potpisanu izjavu. Da sam na mjestu te seste koja zivi vani, tužio bih osobu koja je falsificirala izjavu, počinila je kazneno djelo, iz svega ovoga sto si napisao, ta osoba pretpostavljam da je druga sestra, postaje nedostojna za nasljedjivanje :shock:

masivatra wrote: ako se ugovor o izdrzavanju raskine, mislim da on moze da radi sta hoce sa tom imovinom jer je na njegovom imenu (ocevom).

na cijem se imenu vodila imovina prije majcine smrti?

oprosti, o kojoj se izjavi radi?

kuca je bila 1/2
auto bilo na majci (bila je invalid)
poslovni prostor 1/2
masivatra

Postby pajser » Thu May 03, 2012 1:43 pm

jutros na kafi nadođosmo na kvalitetno trik pitanje.

dakle, muž i žena stekli svašta, ostarili, nisu imali djece, on umro.

normalno, nasljednik je žena.

eh sad, kad ona umre da li su nasljednici samo oni sa njene strane ili i muževa rodbina (konkretno dva brata)?
odnosno, da li se već sad u ostavinskoj fazi mogu pojaviti "nasljednici" s njegove strane? ako da, u kom omjeru? ako ne, zašto? i moguće varijacije...

hFala
pajser

Postby BBB22 » Thu May 03, 2012 3:02 pm

biske wrote:jutros na kafi nadođosmo na kvalitetno trik pitanje.

eh sad, kad ona umre da li su nasljednici samo oni sa njene strane ili i muževa rodbina (konkretno dva brata)?
odnosno, da li se već sad u ostavinskoj fazi mogu pojaviti "nasljednici" s njegove strane? ako da, u kom omjeru? ako ne, zašto? i moguće varijacije...

hFala

Onda kad je muž umro, žena, u slucaju da nemaju potomaka, prelazi u niži nasljedni red, konkretno s njegovom bracom, ona je trebala dobiti 1/2 nasljedstva, a drugu polovicu su braca trebala podijeliti, naravno ukoliko je imovina bila na muzu
BBB22

Postby pajser » Thu May 03, 2012 3:09 pm

BBB22 wrote:
biske wrote:jutros na kafi nadođosmo na kvalitetno trik pitanje.

hFala

Onda kad je muž umro, žena, u slucaju da nemaju potomaka, prelazi u niži nasljedni red, konkretno s njegovom bracom, ona je trebala dobiti 1/2 nasljedstva, a drugu polovicu su braca trebala podijeliti, naravno ukoliko je imovina bila na muzu

sta? ima veze na kome je bila? moze i na njoj biti 1/1, nemam pojma. ali, hipoteticki - ima li razlike (za ovakav slucaj) ako je imovina stecena tokom braka i ako je stecena nasljedjivanjem???
pajser

Postby BBB22 » Thu May 03, 2012 3:16 pm

Gle bracni drug, u slucaju da je sam u prvom nasljednom redu (da nemaju potomaka) prelazi u nizi nasljedni red, odnosno s najblizim srodnicima, a u tom slucaju su to braca. Obzirom da je ona s pokonjikom bila u braku i doprinjela je na neki nacin zaostvstini pokonjnika, ona mora dobiti polovicu tog nasljedstva, a svi ostali koji nasljednici ukoliko se ne odreknu svog nasljednog dijela dijele drugu polovicu zaostavstine
BBB22

Postby pajser » Thu May 03, 2012 3:19 pm

BBB22 wrote:Gle bracni drug, u slucaju da je sam u prvom nasljednom redu (da nemaju potomaka) prelazi u nizi nasljedni red, odnosno s najblizim srodnicima, a u tom slucaju su to braca. Obzirom da je ona s pokonjikom bila u braku i doprinjela je na neki nacin zaostvstini pokonjnika, ona mora dobiti polovicu tog nasljedstva, a svi ostali koji nasljednici ukoliko se ne odreknu svog nasljednog dijela dijele drugu polovicu zaostavstine

Dobro ti ovo umijes...

a sta ako je muz recimo prepiso sve na nju? imaju li burazeri pravo traziti svoj neki dio? koji, kako, po ko(je)m osnovu?
pajser

Postby BBB22 » Thu May 03, 2012 3:29 pm

U tom slucaju to postaje imovina zene 1/1 i nemaju sta dirati u njeno....No u slucaju da pokonik nije bio sposoban za rasudjivanje, pod prijetnjom ili nekim drugim nehumanim uvjetima je sve prepisao na nju, onda bi imali pravo,ali je to tesko dokazati
BBB22

Next

Return to Ekonomija i Pravo