Sta djeca u stvari zaista uce?

Učiti, učiti i samo učiti!

Moderator: nellington

Sta djeca u stvari zaista uce?

Postby _DijasporaC » Thu Sep 06, 2012 12:26 pm

Procitah sljedeci tekst, pa se prilicno zamislih:

CRVAVA BAJKA
Tri škole pod jednim korovom

Prvi ponedjeljak septembra, prvi dan jeseni. Počinje još jedna školska godina, uprkos zdravom razumu. Nastavnici kreću u učionice kao na streljanje. Roditelji prvačića krevelje se lažući licima da su sretni. Mediji euforično kokodaču o skupoći i gužvama.
Piše: Nenad Veličković, Deutsche Welle
Dosta je bilo zajebancije, država i obrazovanje za čovjeka poručuje djeci. Ohladite srce i zagrijte stolicu. Glave u kalupe! Gdje uđe slavuj da izađe papagaj. Kičma se krivi dok je mlada. Zdravlje nacije na uši ulazi. Uči da bi se zaboravio. Poglupi po naređenju!

Od kuće do škole,
od škole do kuće
uvijek se zubima
cvokoće, zvekeće.
Škola, škola, e pa šta je
Ako je škola nije rak.
Škola, škola, pa neka je
Nek se boji svaki đak.
Veju veju strahulje
mrz po tabli šara
nova školska godina
staru pamet stvara
Od kolijevke pa do roba
provelo te školsko doba.

U zemlji šupljaka na krdovitom Balkanu

Prvi je ponedjeljak septembra, prvi dan jeseni. Počinje još jedna školska godina, uprkos zdravom razumu. Pozicije bestselera u izlozima knjižara zauzele su knjige s malim brojevima na koricama i velikim ciframa na fakturama - tzv. udžbenici. Zašto knjižari koji prodaju čitanke ne nose gas-maske? U dvadeset i kojem vijeku će djeca shvatiti da su hrabrija od svojih nastavnika i sve te kupusare raskupusati na početku umjesto na kraju školske godine?

Vaspitavati znači živjeti kao uzor, sve ostalo je dresura, rečeno je.

Kakvi su uzori kukavice koje iz godine u godinu savijaju vratove i poginju glave pred samovoljom direktora i ministara i protiv svoje pameti i znanja upućuju roditelje i djecu na udžbenike odštancane ispod čekića korupcije? Kakvi su uzori čekači penzija kojima su zimnice, regresi i plate veći razlog za štrajk od gnjilih nastavnih programa prilagođenih standardima i potrebama devetnaestog vijeka? Kome svijetle prosvjetari u tri škole pod jednim korovom? Kakva je to božanska visina s koje mogu mirno gledati u oči pokradenoj i prevarenoj djeci?

Crvava bajka

Bilo je to u nekoj zemlji šupljaka
na krdovitom Balkanu,
utrnule su đačkom smrću
oči prvaka
u jednom danu.

Iste su godine
svi bili rođeni,
isto su im tekli predškolski dani,
na iste svečanosti
zajedno su vođeni,
od istih bolesti svi pelcovani
i svi upisani u istom danu.

na krdovitom Balkanu
utrnule su đačkom smrću
misli prvaka
u istom danu.

Četrdeset i pet minuta
klimaće se glava snena.
U đačkoj klupi
četa malena
slušaće zadatke teške:
koliko može
car gdje ide pješke...
i tako redom.

Misli će im biti ukalupljene
i po sveskama u školskoj torbi
besmislenih ležaće bezbroj
petica i dvojki.
Pregršt istih novčanica
i kovanica sjajnih
za užinu i crveni krst
i osiguranje i časopise
stiskaće u dnu džepova.

A činilo se svakom
da će dugo
da će vrlo dugo
trčati ispod svoda plava
dok sve igre dječije
ne posvršava.

na krdovitom Balkanu
utrnule su đačkom smrću
misli prvaka
u istom danu.

Djece redovi cijeli
uzeli se za ruke
i sa školskog dvorišta
u razrede pošli mirno
kao da škola nije ništa.
Glavica redovi cijeli
istog su časa uveli
U holu mračnog ćoravišta.

Bez zelje da ulazim u politiku, a sa ove tacke gledista, danas mi se mnoge stvari cine besmislenije nego sto su mi se cinile kao jos vecem praznoglavcu koji je sjedeci u klupi sanjao da ce je zamjeniti jednog dana napokon za nesto drugo, bolje, ne znajuci da ga ceka samo malo udobnija klupa sa 12-16h na dan.

Ali nejse. Sta nasa djeca danas zaista dobijaju od skolstva? I jel' moguce (a jeste, sve se vise bojim) da su nastavnici iskljucivo roboti i robovi sistema te sta taj robot i rob moze sutra nauciti necije dijete, osim da i samo bude takvo?
_DijasporaC

Re: Sta djeca u stvari zaista uce?

Postby bijela » Thu Sep 06, 2012 2:43 pm

bijela

Postby _DijasporaC » Thu Sep 06, 2012 2:52 pm

:lol: :lol: :lol: :lol: Ovaj zadnji mali je Dodik glavom i bradom :lol: :lol: :lol:
_DijasporaC

Postby Kolesar » Thu Sep 06, 2012 3:00 pm

Malo prije me zove kcerka (treci razred osnovne) i pita me sta znaci katrstkta. Ma ne znam ja ovo ni procitat sta ovdje pise. Ja ovamo, cekaj malo, to nesto iskocilo na TV-u ili sta? Kaze ma nije, hocu da uradim zadacu iz moje okoline i ima pitanje zaokruzi katrstske ljeta.
Reko, kad dodjemo kuci pa cemo to rjesavat ako Bog da.

Eto jedan od primjera. Rijec karakteristika u trecem razredu osnovne. Gdje ona @lila sad da to rastOmaci.
Najveca sreca jeste za mene, Ti zadovoljan da si od mene.
Kolesar

Postby lejlamo » Mon Sep 17, 2012 11:55 am

Kolesar wrote:Malo prije me zove kcerka (treci razred osnovne) i pita me sta znaci katrstkta. Ma ne znam ja ovo ni procitat sta ovdje pise. Ja ovamo, cekaj malo, to nesto iskocilo na TV-u ili sta? Kaze ma nije, hocu da uradim zadacu iz moje okoline i ima pitanje zaokruzi katrstske ljeta.
Reko, kad dodjemo kuci pa cemo to rjesavat ako Bog da.

Eto jedan od primjera. Rijec karakteristika u trecem razredu osnovne. Gdje ona @lila sad da to rastOmaci.

isti je slučaj i kod riječi ILUSTRUJ...u zadatku npr. ilustruj priču...a nailazimo na to već od I-II razreda....onda ucitelj lijepo objasni djeci da to znači nacrtaj svoj dozivljaj price....kada urade 2-3 puta taj zadatak na času....riječ ilustrovati i njeno značenje je usvojeno...
a tako i te karakteristike....moze se početi objasnjavati vec od II razreda kada se pocinje sa obradom teksta i razgovorom o likovima, njihovim osobinama, odnosno karakteristikama, pa i kroz ta godisnja doba provlačiti djeci kroz usi te teske riječi....jer ce naici na njih u udzbeniku... a usvoje oni to...samo treba 1726364374 puta objasniti :D
...Volim što sam Ero s kamena i drače....Ko poskok što skače...
lejlamo

Postby wewa » Mon Sep 17, 2012 12:38 pm

meni je najveci problem neuskladjenost gradiva: recimo, rano dobiju strani jezik. i onda uce gramaticka pravila - ali bez objasnjavanja, jer kao ne bi shvatili. a ocekuje se da nauce napamet valjda. u isto vrijeme, iste te gramaticke strukture nisu presli u vlastitom jeziku... pa kad se desi da dijete ne razumije, roditelj se mora slomiti smisljajuci objasnjenje prilagodjeno uzrastu i znanju djeteta, nastavnik to naravno nece uciniti na casu.

druga stvar: skola, pri tom mislim na nize razrede osnovne skole, se polako pretvara u nastavu likovne kulture. nacrtaj ovo, nacrtaj ono. dijete se slomi crtajuci. sto je donekle trpljivo ako dijete ima talenta za likovno izrazavanje. u protivnom, muka ziva! nismo svi vizualni tipovi, pobogu...

o kvaliteti udzbenika da ne pricamo - knjiga i radna sveska se ne poklapaju. u radnoj svesci imate pitanja za ponavljanje na koja nema odgovora u udzbeniku. gugl je tito i partija, ali nemaju svi gugl na izvol'te kod kuce.
djon sam, tim se dicim :mel:
wewa

Postby lejlamo » Mon Sep 17, 2012 6:25 pm

tačno wewo..... u II razredu iz engleskog jezika uče zamjenice, prosvojne pridjeve,determinatore,jedninu/množinu,priloge..... a i nepravilnu množinu npr foot-feet ...pa haj' objasni kad nauče kao pravilo da se u množini doda s ...ali hajde sve se to da nekako savladati....ali kad u III i IV dodju glagolska vremena,gomila prijedloga i slicnih stvari onda je belaj za objasniti.....to se tek iz maternjeg jezika radi u IV i V razredu...razgovarala sam na nastavnicima engleskog jezika...pokusavaju to djeci objasniti na neki prihvatljiv način ...ili jednostavno kazu ...to je tako...i doviđenja :D
lejlamo

Postby PalaSa Marsa » Mon Sep 17, 2012 10:57 pm

Niste ni svjesni djecije inteligencije. Sve je to odlicno sta vas pitaju. :thup: :-D
Ne naprezi se bezveze, ne pise nista.
PalaSa Marsa

Postby Kolesar » Tue Sep 18, 2012 8:59 am

Kad spomenu ovo neuskladjenost gradiva evo jedan frisak primjer. Od prekuce.

Opet kcerka donijela radnu svesku da joj pomognem oko zadace iz bosanskog. I posto vec uce gramatiku imaju pitanja, tipa sta je to upitna recenica, sta je to uzvicna i jos neke stvari. I izmedju ostalog ima pitanje: Kada se koristi dvotacka. Ja prelisto udzbenik od korica do korica nigdje toga nema. U svesci naravno nema, tako da taj zadatak nismo ni uradili. Ne pada mi napamet da guglam ili nesto pisem iz svoje glave, a da uciteljica da nesto trece, pa da zbunim dijete.
Kolesar

Postby lejlamo » Tue Sep 18, 2012 9:27 am

kako nema? :D pa to je nastavna jedinica -Dvotačka i zarez u nabrajanju... koji je udzbenik? ako su nistovici autori eto ti ga na 40. str. :D uglavnom ..naucili su da se dvotacka koristi ispred dijela recenice u kojem se nabraja.....i to je to..taj nivo...
lejlamo

Postby Kolesar » Tue Sep 18, 2012 9:35 am

lejlamo wrote:kako nema? :D pa to je nastavna jedinica -Dvotačka i zarez u nabrajanju... koji je udzbenik? ako su nistovici autori eto ti ga na 40. str. :D uglavnom ..naucili su da se dvotacka koristi ispred dijela recenice u kojem se nabraja.....i to je to..taj nivo...

Bas cu provjeriti koji je udzbenik u tu stranu 40 pa javim, eto :-D
Kolesar

Postby malaplavooka » Mon Sep 24, 2012 11:39 am

Jednom šesnaestogodišnjaku često pomažem pri učenju. Žali mi se da ne stiže, da profesori ne objašnjavaju a ja ga kritikujem da više gleda curice nego što uči...Ubrzo nakon toga se zamislim...dijete ne zna neke stvari koje su u vrijeme kad sam ja bila njegovih godina bile elementarne. Sveska-katastrofa.Jedna lekcija-jedan zadatak izvježban...Za 45 min??? :-) Istina ni djeca nisu ono što su nekad bila, ali bogami ni profesori. Daj da se ispredaje i bježi kući...samo da iz ruku ispadne.A znanje? Ma kome to još treba? Ima štela...Priča mi za profesora koji je otvoreno rekao: ja ću da pređem kroz nastavni plan a vaše je koliko ćete od toga uzeti! Hajde-bar je pošten pa otvoreno kaže, njegovo je da ispredaje ali gdje je tu pedagogija, želja da ta djeca usvoje i nauče gradivo??? Gdje su nestali oni profesori koji su se trudili???
"Sačuvaj me od onoga koji istinu ne može reći, a da ne ubode; od onog čovjeka s dobrim izražavanjem ali lošim namjerama, i od onog koji samopoštovanje stiče pronalazeći pogreške u drugima." - Khalil Gibran
malaplavooka

Postby LONGMAN » Tue Sep 25, 2012 7:27 pm

Izumiru ti peofesori nazalost. Jer danas vecina prihvata se posla zbog novca a ne da prenese svoje znanje, ili ako ne zna prenijeti ne trudi se nauciti. Sreca na faxu imam jednog profesora koji je u tom poslu dusom i tijelom pa nas mlade mozgove oblikuje da i mi se tako ponasamo.

Btw. u knjizi geografija (ne znam koji razred pise, pronadji na topografskoj karti TAJ MAHAL :lol: Neko pobrkao grad i gradjevinu :D
Every boyfriend is the one, until otherwise proven

Meli me vise ne voli
LONGMAN

Postby djena » Tue Sep 25, 2012 7:49 pm

lejlamo wrote:kako nema? :D pa to je nastavna jedinica -Dvotačka i zarez u nabrajanju... koji je udzbenik? ako su nistovici autori eto ti ga na 40. str. :D uglavnom ..naucili su da se dvotacka koristi ispred dijela recenice u kojem se nabraja.....i to je to..taj nivo...

ne znam kako je sad ali mene su u školi učili da je izraz dvotačka nepravilan....doduše bilo je to prije oko 3 decenije :)
djena

Postby ljubav_aha » Thu Sep 27, 2012 11:16 pm

djena wrote:

ne znam kako je sad ali mene su u školi učili da je izraz dvotačka nepravilan....doduše bilo je to prije oko 3 decenije :)

dvotacka se moze koristiti u dijelu prije najbrajanja,tako je bilo i prije :) plus,u recenicama u kojim se postavlja jos jedna recenica pod znacima " " tj. rijeci i recenie u dijalozima :)

djena,pa sto su ti rekli,sto je funkcija dvotacke :?:
ljubav_aha

Postby djena » Fri Sep 28, 2012 9:25 pm

ljubavi,vrlo dobro znam kad se koriste dvije tačke :) rekoh da mislim da je izraz "dvotačka"(bar su mene tako u školi učili) nepravilan nego da se kaže dvije tačke...nisi me skontala :)
nije da sam sitničava ali pošto smo na pdf-u nauka i edukacija...
djena

Postby pape » Fri Sep 28, 2012 9:51 pm

Kolesar wrote:Kad spomenu ovo neuskladjenost gradiva evo jedan frisak primjer. Od prekuce.

Opet kcerka donijela radnu svesku da joj pomognem oko zadace iz bosanskog. I posto vec uce gramatiku imaju pitanja, tipa sta je to upitna recenica, sta je to uzvicna i jos neke stvari. I izmedju ostalog ima pitanje: Kada se koristi dvotacka. Ja prelisto udzbenik od korica do korica nigdje toga nema. U svesci naravno nema, tako da taj zadatak nismo ni uradili. Ne pada mi napamet da guglam ili nesto pisem iz svoje glave, a da uciteljica da nesto trece, pa da zbunim dijete.

@Kolesar, ... pusti dijete neka uci od uciteljice i iz knjiga, ... ne pomazi joj ti, ... nista nauciti nece, ... :D
Vidi svoju prvu recenicu, ... ni na jednom jeziku se ne kaze prekuce, ... jebo ga ti, ... kaze se prekjucer.

Dvotacku, ... (:) ... upotrebljavas u situacijama, ...
- ispred nabrajanja
- ispred upravnog govora

Tacka-zarez, ... (;) ... upotrebljavas u malo "osjetljivijim" situacijama, ... tj, gdje bi tacka "prejako" podijelila recenicu, a gdje ni zarez nije adekvatan interpunkcijski znak, ... tj, gdje je on "slab".
Na primjer, ...
Kolesar ne dodje na forum u ponedjeljak, ni u utorak, ni u srijedu; ne dodje vise nikada.
pape

Postby lejlamo » Fri Sep 28, 2012 11:49 pm

djena wrote:

bit ce da te pregazilo vrijeme :) ... dvotačka je
lejlamo

Postby lejlamo » Fri Sep 28, 2012 11:50 pm

ljubav_aha wrote:
djena wrote:

dvotacka se moze koristiti u dijelu prije najbrajanja,tako je bilo i prije :) plus,u recenicama u kojim se postavlja jos jedna recenica pod znacima " " tj. rijeci i recenie u dijalozima :)

djena,pa sto su ti rekli,sto je funkcija dvotacke :?:

da, samo sto se dijalog i navodnici ne spominju na ovom nivou
lejlamo

Postby ljubav_aha » Sat Sep 29, 2012 5:15 am

djena wrote:ljubavi,vrlo dobro znam kad se koriste dvije tačke :) rekoh da mislim da je izraz "dvotačka"(bar su mene tako u školi učili) nepravilan nego da se kaže dvije tačke...nisi me skontala :)
nije da sam sitničava ali pošto smo na pdf-u nauka i edukacija...

ah too :D :lol: i ja sam sitnicava na svakom pdf,ne brini :lol: :kiss: :-D
ljubav_aha

Return to Nauka i edukacija